Česká republika zůstává třetí největší zemí stavebního spoření. Na rozdíl od konkurentů vloni rostla. Lídrem sektoru je stále Německo

PRAHA 2. 4. – Necelých 40 milionů klientů evidují evropské stavební spořitelny. Na svých účtech mají uloženo přes 3,2 biliónu Kč. V roce 2016 s nimi lidé uzavřeli 3,85 milionů nových smluv, necelých půl milionu v ČR. Navzdory faktu, že české stavebního spoření co do počtu smluv i úvěrů roste, zůstáváme za Německem a Rakouskem třetí zemí stavebního spoření.

Jasným lídrem je německé stavební spoření. Rakousko je úspěšnější v jediné charakteristice – podíl lidí se stavebním spořením je stále nad 55,5 % populace. V Německu se drží kolem hodnoty 35,5 % a v České republice se postupně ustálil kolem třetiny populace. Ostatní prvenství patří Německu.

„Rakousko jsme v minulém roce doháněli. Počet nových smluv vzrostl o 3,3 %, naspořená částka po přepočtu na eura dokonce o 9,6 %. Rakousko v tomto ohledu ztrácelo,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Tabulka: Kolik procent populace má stavební spoření

  Počet smluv (v mil.) Podíl na celkové populaci
Německo 28,83 35,5 %
Rakousko 4,73 55,6 %
Česká republika 3,31 31,5 %
Slovensko 0,97 17,9 %
Maďarsko 0,68 6,9 %
Rumunsko 0,57 2,9 %
Chorvatsko 0,32 7,6 %
Zdroj: EuBV, 2017


Progresivní zemí stavebního spoření se stává Maďarsko. Počet nových smluv tam vzrostl oproti roku 2015 o 8,6 %, naspořená částka dokonce více než o pětinu na 2,1 mld. eur. Maďarsko se tak začalo dotahovat na slovenské stavební spoření. Ovšem zatímco na Slovensku má stavební spoření téměř pětina populace, v Maďarsku je to necelých 7 %.

„Stavební spoření se logicky dynamičtěji rozvíjí v zemích, kde je zatím ještě mladým produktem. Na druhou stranu platí, že je vždy závislé na politice státu v dané oblasti. Je jisté, že dokáže velmi dobře a efektivně fungovat v rámci státní politiky podpory bydlení,“ dodává Jiří Šedivý.

Ke stažení: