Jsme zemí stavebního spoření

Je dost možností, jak vhodně zhodnotit své úspory. Velké oblibě se těší stavební spoření. Hodí se, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Dobrou zprávou je i to, že tento způsob uložení peněz stát garantuje.

„Mohl bych vyjmenovat řadu čísel, která svědčí o rostoucí popularitě stavebního spoření. Potvrzují jeho nezastupitelnou roli jako výhodného nástroje na zkvalitnění a pořízení bydlení. Zároveň názorně ukazují stále vzrůstající zájem klientů, kteří si u stavebních spořitelen bydlení půjčují. Proto byl pro stavební spořitelny loňský rok úspěšný. Letos chtějí spořitelny potvrdit, že systém stavebního spoření je pozitivní nejen pro jednotlivé klienty, ale také pro celou českou ekonomiku. Klienti mají jistotu, že ani rostoucí úrokové sazby nabídku stavebních spořitelen příliš neovlivňují. Stát sice občanům na stavební spoření přispívá, obratem ale dostává vedle zajištění bytových potřeb pro desítky tisíc rodin také daňové výnosy z bytové výstavby a oprav i další pozitivní dopady v řadě navazujících odvětví,“ říká Vojtěch Lukáš, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření hypotékám nekonkuruje

Statistiky z minulého roku říkají, že jestliže hypoteční banky poskytly objemově dvojnásobný počet úvěrů na bydlení než stavební spořitelny, potom stavební spořitelny poskytly úvěry na bydlení trojnásobnému počtu klientů než hypoteční banky. Navíc úvěry ze stavebního spoření mají několik výhod: vzhledem k tomu, že zdroje k financování těchto úvěrů jsou v převážné většině čerpány z dočasně volných zdrojů stavebních spořitelen, získaných od jejich tzv. „přátelských“ klientů, nepodléhají úrokové sazby úvěrů obvyklým výkyvům trhu, a jsou proto pro klienty zpravidla velmi příznivé. Rovněž nabízí možnost předčasného splacení bez sankčních poplatků a zpravidla fixní úrokové sazby po celou dobu splatnosti.

Zástupci na českém trhu

V České republice působí šest stavebních spořitelen: Stavební spořitelna České spořitelny, Českomoravská stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Wüstenrot stavební spořitelna, HyPO stavební spořitelna a Modrá pyramida stavební spořitelna.

V pohodlí domova

Liška přivedla se svou nabídkou služeb do Českomoravské stavební spořitelny již ke dvěma milionům klientů. Smlouvu o stavebním spoření s Liškou lze uzavřít v obchodní síti ČSOB, na všech poštách, přímo na ústředí společnosti či u některého z 2300 finančních poradců. Ti připraví stavební spoření na míru vašim záměrům a představí vám jej u vás doma.
Moderní způsoby komunikace – jako využití správy a kontroly účtu pomocí internetu a mobilního telefonu či benefity v podobě slev v nejrůznějších obchodech po celé republice nabízí stavební spořitelna Raifeisen. Působí na trhu již od roku 1993 (původně pod názvem AR) a rovněž počítá s variantou poskytnutí peněz na bydlení. Nabízí proto stavební spoření se dvěma variantami: úvěrový a spořící tarif.

Flexibilita a maximální zhodnocení

Stavební spořitelna Wüstenrot nabízí několik možností stavebního spoření, které je možné v průběhu spoření měnit podle aktuálních plánů. Varianta OS zajistí nejrychlejší přidělení cílové částky, a tím i nárok na úvěr ze stavebního spoření. OF je určena těm, kteří potřebují vysoký úvěr za výhodných podmínek – je nejvhodnější pro překlenovací úvěry. Varianta ON nabízí nejnižší zatížení rodinného rozpočtu při splácení. Poslední možnost – OK je varianta spoření s nejnižší měsíční úložkou. Je vhodná především pro ty, kteří chtějí dlouho spořit a potřebují vysoký úvěr.

Úspěšná kombinace úvěru a spoření

Stavební spořitelna Modrá pyramida, již v roce 2005 jako první přivedla na trh produkt, který v sobě zahrnuje výhody úvěru ze stavebního spoření a hypotéky. Ve finančním porovnání s hypotékou se jedná o daleko dostupnější produkt. Klient ocení zejména možnost rozložit si splátky až na dobu 25 let. Patnáct tisíc Hypoúvěrů v objemu 11 mld. Kč přivedlo tento ústav k zavedení další novinky. Jako dosud jediná stavební spořitelna umožňuje v rámci produktu Hypoúvěr 100 financovat plných 100% nemovitosti touto formou.