Kde vzít peníze na opravu bytového jádra?

Kde vzít peníze na opravu bytového jádra

Padesát až 300 tisíc korun. To je zhruba rozmezí částek, které umožní financovat opravu či výměnu bytového jádra. Jak je získat co nejrychleji a za podmínek, které jsou prakticky neměnné? Řešením je použít úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření je pro obyvatele panelových domů klíčovým finančním produktem. Právě ono umí menší úvěry za nejlepších podmínek na trhu. Úvěr v řádu desítek až několik málo set tisíc korun nelze pořídit výhodněji. O hypotéce jako konkurenčním produktu nemůže být řeč a spotřebitelské úvěry jsou nesrovnatelně dražší. Navíc, za nižší úvěry ze stavebního spoření například právě na opravu jádra nemusíte ručit nemovitostí, a mnohdy dokonce nemusíte mít ani ručitele.

Na financování bytových potřeb si lidé prostřednictvím systému stavebního spoření za minulý rok půjčili více než 51,5 miliardy korun. Jednalo se o téměř 156 tisíc úvěrů. Průměrná výše takového úvěru tedy přesáhla 300 tisíc korun. Nemalá část úvěrů byla tedy použita pro opravy jako je zmíněná výměna bytového jádra.

Pro srovnání, hypoték bylo v loňském roce poskytnuto zhruba 67 tisíc v sumě přesahující 100 miliard korun. Z tohoto srovnání je zřejmé, že stavební spoření je produkt sociálnější. Po 40 letech soustavného zanedbávání bytového fondu je právě stavební spoření klíčové pro ty, kteří si chtějí své stávající bydlení přizpůsobit třetímu tisíciletí.

Jak tedy získat úvěr ze stavebního spoření? Mnoho lidí se domnívá, že je k tomu potřeba za 5 let naspořit určitou částku a na jejím základě že teprve stavební spořitelna poskytne úvěr. To je zásadní omyl, který vychází z dnes již nemoderního chápaní funkce systému stavebního spoření. Na jedné straně jsou vždy lidé, kteří si chtějí z nejrůznějších důvodů spořit. Ti vytvářejí fond, ze kterého jsou financovány úvěry. Někteří spořící klienti možnost úvěru nevyužijí ? pro stavební spořitelny jsou to tzv. přátelští klienti. Právě oni umožňují, aby v systému byl dostatek peněz pro úvěry těm, kteří je potřebují.

Stát zde hraje pozitivní roli. Podporuje bydlení, jednu ze základních lidských potřeb a jedno z uznaných sociálních práv, tím, že spoření zvýhodňuje příspěvkem. Ten činí maximálně 3 tisíce korun ročně. I díky státnímu příspěvku je v systému dostatek spořících klientů a stavební spořitelny tak mohou půjčovat peníze za pevný a nízký úrok. Aktuální nabídky stavebních spořitelen se pohybují v průměru na úrovni zhruba čtyřprocentních úrokových sazeb. Úvěr lze zároveň kdykoliv předčasně splatit, což je další z řady výhod.

Zjednodušeně řečeno, stavební spoření se vyplatí jako velmi výhodně spoření. A máte-li stavební spoření, pak nemusíte čekat na uplynutí pěti nebo šestileté lhůty k získání úvěru. Ne, můžete si okamžitě vzít překlenovací úvěr (meziúvěr). Jeho podmínky se od obvyklého úvěru ze stavebního spoření navenek prakticky neliší. A máte-li v rodině více stavebních spoření, pak si můžete vzít i více úvěrů, a tím pádem dosáhnout za výhodných podmínek na vysoký úvěr.

Zpět k financování oprav či výměny bytového jádra. Jde o stavební úpravy, které lze plně hradit z úvěru ze stavebního spoření. Řada stavebních firem počítá s tím, že tyto typy oprav se obvykle financují použitím zmíněného úvěru. Zároveň počítejte s tím, že o něco lepší podmínky získáte, když už budete mít něco naspořeno. Proto, chystáte-li se do budoucna na rekonstrukci, je dobré mít stavební spoření již v zásobě.

Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen