Lehce pichlavá záliba

Moje vášeň – Člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Vojtěch Lukáš pěstuje kaktusy.

Projít naleziště kaktusů v Mexiku nebo Jižní Americe, takový je sen předsedy Asociace českých stavebních spořitelen a člena představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Vojtěcha Lukáše. Kaktusy nebo také sukulenty jsou totiž jeho celoživotní vášní.
„I když je to nyní poměrně běžná a dostupná záležitost, mně se to ještě nepodařilo zrealizovat,“ lituje Lukáš. Kaktusy tak zatím pěstuje ve skleníku hned vedle rodinného domku. Svou botanickou vášeň ještě prohloubil, protože velký skleník je přece jen zábavnější než malý předokenní skleníček, který měl jako malý kluk. " Navíc nedaleko mého současného bydliště bydlí jeden z našich největších kaktusářských odborníků, který se kaktusářství věnuje i komerčně. Mám tak možnost od něj získat zkušenosti a řadu velmi zajímavých exemplářů," libuje si Lukáš.

Dva skleníky nestačí

Musí se však krotit. Exemplářů je tolik, že by ani dva skleníky nestačily. Začal se proto věnovat spíše vzácnějším druhům, které přijdou na jeden až tři tisíce korun. Sbírku doplňuje buď právě od souseda, nebo na některé z početných kaktusářských výstav. Pěstování kaktusů je poměrně náročná záležitost. „V předjaří a na jaře je nutné sbírku různě přemístit, část sbírky přesadit. Na podzim zase musím kaktusy připravit na zimu a v průběhu roku je to běžná péče. Řekl bych, že asi tak třetinu svého volného času věnuji kaktusům,“ počítá Lukáš. Někteří jeho známí kaktusáři si dokonce berou polovinu dovolené na jaře a druhou polovinu na podzim jen proto, aby mohli své rostliny přemístit a připravit na nadcházející roční období.

Kvetoucí zážitek

Na své „pichlavé“ zálibě ale prý nevydělává. Kaktusy totiž většinou rozdává. „I když se mi tedy podařilo jich několik do jednoho zahradnictví prodat. Je to ale finančně zcela zanedbatelná záležitost, jde spíše o to, zbavit se přebytků ze skleníku,“ říká Lukáš.
A co je na pěstování kaktusů nejlepší? „Pro mě je vždy zážitkem vidět něco nového, zajímavého. Zejména když vykvete poprvé nějaký kaktus nebo některý obtížnější druh. Ale i květy těch na pěstování jednodušších kaktusů bývají úžasné a hodně potěší,“ uzavírá Lukáš.


Vojtěch Lukáš (58)
Pozice: předseda Asociace českých stavebních spořitelen, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Čím jezdím: Passat combi, Yamaha Dragstar 1100
Co jsem naposled četl: Čile po Chile
Poslední kulturní zážitek: koncert Tiny Turner
Ideální dovolená: „toulat se“ v deltě Okavanga

Foto popis| Pěstování kaktusů je časově náročné, říká Vojtěch Lukáš. Zážitek z půvabných květů ale za námahu stojí.
Autor| Radan Dolejš