Mámo, táto, nesahej mi na stavebko!

Skoro každá šestá smlouva o stavebním spoření se v Česku zakládá nezletilé osobě. Rodiče tak šetří dětem peníze do začátku. Někdy ale nečekané okolnosti přivedou rodiče k předčasnému výběru peněz. A jindy se stavební spoření dítěti uzavírá jen kvůli tomu, aby se do rodinného rozpočtu přisypala státní podpora; ta je dnes dva tisíce korun ročně. Rodiče, kteří tuto strategii využívají, by ovšem měli zpozornět.
K penězům ze stavebního spoření dítěte se už nedostanou tak snadno jako dřív. Stavební spořitelny se obávají, aby kvůli tomu zbytečně nekončily před soudem. V minulosti se už několikrát stalo, že dítě zažalovalo své rodiče i stavební spořitelnu kvůli tomu, že se s penězi z jeho stavebního spoření nakládalo bez rozhodnutí opatrovnického soudu. Toto rozhodnutí doteď stavební spořitelny požadovaly spíš výjimečně, pro vyplácení stavebka jim ve většině případů stačil pouze notářsky ověřený souhlas obou rodičů nezletilého klienta.
S benevolencí spořitelen je ale zřejmě konec.** Může za to nový občanský zákoník, konkrétně paragraf číslo 898**, který upřesňuje, jakým způsobem můžou zákonní zástupci nezletilého nakládat s jeho majetkem:

Pokračování: http://www.penize.cz/…-na-stavebko!