O stavební spoření je zájem. Za jakých podmínek se (aspoň trochu) vyplatí?

Nicméně hlavním impulzem pro uzavření nové smlouvy je podle ekonomů zejména vidina možnosti úvěru kvůli přísným hypotékám…

Zájem o stavební spoření podle statistik je. Počet nově uzavřených smluv byl loni nejvyšší za poslední čtyři roky – přesáhl množství 420 tisíc. Naproti tomu v roce 2017 Češi podepsali „pouhých“ 370 tisíc nových kontraktů. Podle odborníků je v současné době hlavním impulzem pro uzavření nové smlouvy zejména vidina možnosti úvěru kvůli přísným hypotékám. „Lidé se to tedy snaží řešit tak, aby vůbec na to bydlení dosáhli, že si vezmou úvěr ze stavebního spoření,“ řekl už dříve ekonom Lukáš Kovanda (viz úvodní reportáž). Ačkoliv stavební spořitelny rok od roku paradoxně poskytují úvěry také stále méně. Nicméně uvidí se, zda předpoklady finančních expertů potvrdí statistiky v dalších letech.

Stavební spoření vs. inflace

Ať tak či tak, produkt stavebního spoření nabízí určité zhodnocení. Ve fázi spoření jsou podle posledních známých údajů více než tři miliony smluv. Úrokové sazby jsou jednoznačně vyšší než u spořicích a běžných bankovních účtů. „Podle údajů Hypoindexu v současné době stavební spořitelny nabízejí úrok ve výši od 3,37 procenta do 3,95 procenta. Při inflaci 2,5 procenta ročně to znamená reálný výnos až od 0,87 do 1,45 procenta ročně,“ uvádí finanční portál Porovnej24.cz. Stavební spoření se tak může zařadit mezi produkty, které mírně překonají inflaci (tedy trochu vyděláte), s minimálním investičním rizikem. Jenže pro získání všech výhod je nutné dodržet určitá pravidla.

Kdy získáte maximum?

Maximální výši podpory získáte při měsíčním vkladu necelých 1 700 korun (přesně 1 667 korun) – tedy pokud budete posílat na spoření 20 000 korun ročně. Při takových úložkách dostanete maximální příspěvek od státu – 2 000 korun. „Státní příspěvek se připisuje klientovi na účet jednou ročně (většinou kolem dubna), tudíž pokud klient v první části roku spořil méně a chce dosáhnout na maximální výši příspěvku, může ke konci kalendářního roku poslat vyšší vklad, aby celkový roční vklad dorovnal,“ radí zmíněný finanční portál.

Máte-li k dispozici méně peněz, můžete je samozřejmě také posílat, státní podpora ale bude nižší – vždy se jedná o 10 procent z naspořené částky za rok. Tím se ale zase produkt z pohledu zhodnocení stává o něco méně výhodným.

Při sjednávání spoření je ale třeba mít také na paměti, že investované peníze byste měli mít možnost na několik let oželet. Tzv. stavebko je totiž fixováno na šest let. Pokud byste chtěli vybrat peníze dřív, přijdete o příspěvky od státu a veškeré zhodnocení.

Naspořené peníze lze využít k libovolným účelům, aniž byste museli dokazovat, jak jste s nimi naložili. Jaké jsou alternativy, pokud chcete i víc riskovat, se dozvíte v článku Když vám na spoření přispívá stát. Jaké jsou možnosti? A vyplatí se?

Úvěr kvůli hypotéce?

Jak už ale bylo uvedeno výše, ne každému jde jen o „zisk“ ze stavebního spoření. Hlavním důvodem pro uzavření nové smlouvy je u celé řady klientů spíš možnost zažádat o relativně výhodný úvěr, a tedy následně snazší získání hypotéky. Nicméně odborníci z Porovnej24.cz zároveň varují před tím, že mnoho bank toto řešení už neakceptuje. „Jelikož banky prověřují žadatele, jestli si v období šesti měsíců před žádostí o hypotéku nevzali právě úvěr ze stavebního spoření. Pak by porušovali opatření ČNB o doložení vlastních zdrojů na nemovitost,“ vysvětlují na webu. Nicméně situaci lze vyřešit i tak, že pokud jsou žadatelé o bydlení dva, tak si jeden může vzít hypotéku a druhý zbytek zdrojů čerpat právě úvěrem ze stavebního spoření, který podle odborníků vychází mnohem lépe než klasické spotřebitelské ú­věry.

V nabídkách spořitelen je úvěr řádný nebo tzv. překlenovací. Řádný úvěr můžou čerpat ti, kteří spoří alespoň dva roky a mají naspořeno minimálně 25–40 procent cílové částky (záleží na konkrétní instituci). Výhodou tohoto úvěru je garance úroku po celou dobu splácení. O překlenovací úvěr pak mohou klienti zažádat kdykoliv, nicméně musejí počítat s vyšším úrokem. Ten splácí do té doby, než na stavebku naspoří dostatečné množství finančních prostředků na řádný úvěr s výhodnějším úrokem. Vzhledem k různým možnostem a kombinacím je podle odborníků nejlepší sejít se nejdříve s hypotečním specialistou, který navrhne řešení na míru v konkrétní situaci.

Podle statistik nicméně vedou v posledních několika letech právě překlenovací úvěry – z celkového počtu 588 tisíc úvěrů jich jen v loňském roce stavební spořitelny poskytly 306 tisíc v hodnotě 224 miliard korun. Částka v případě řádných úvěrů dosáhla necelých 39 miliard.