Před podpisem úvěrové smlouvy je třeba znát co nejlépe podmínky

Obecně známé pravidlo – než něco podepíšu, měl bych do nejmenších detailů znát podmínky -bývá někdy u úvěrů ze stavebního spoření podceňováno. Lidé jsou mnohdy ochotni uzavřít úvěrovou smlouvu, aniž by znali všechny povinnosti, které pro ně vyplývají. V informovanosti klientů by v budoucnu měli hodně napomoci takzvané Informační listy.

Informační list je souhrnně zpracovaný dokument, který obsahuje veškeré údaje – výhody a nevýhody konkrétního úvěru na bydlení. Zpracování této listiny vyplývá z úmluvy a doporučení Evropské komise (EK). Účelem je nastavení určitého standardu poskytování informací klientům před uzavřením smlouvy. Doporučení EK obsahuje přesné strukturování daného listu. Klient pak může nabídku jednotlivých úvěrů pomocí těchto listů velmi snadno porovnat.

Informační listy úvěrů na bydlení v Česku vydává zatím jen Stavební spořitelna České spořitelny. ?Informační listy jsme se rozhodli nabízet v souvislosti se zahájením 12. roku našeho působení na trhu. Klienti je mají k dispozici od počátku července letošního roku,? řekl Vojtěch Lukáš, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, která předsedá Asociaci českých stavebních spořitelen.