Renovujte panelák i bez peněz

V panelových domech dnes bydlí asi třetina obyvatel České republiky. Většina těchto staveb je přitom stará desítky let. Této skutečnosti a také použitým technologiím při stavbě odpovídá jejich technický stav.

Spousta majitelů, ať už se jedná o vlastníky celých domů, nebo jednotlivých bytových jednotek, si naštěstí situaci uvědomila a postupně se pouští do renovací. Největší překážkou ale byl a dosud je nedostatek finančních prostředků. Celkové náklady, které si rekonstrukce panelových domů v České republice vyžádá, se totiž odhadují na 300 až 400miliard korun.

Kde získat peníze?

Drtivou většinu z uvedeného objemu budou muset zaplatit právě majitelé. Prostředků, jež má k dispozici Státní fond rozvoje bydlení zejména pro program Panel, který má renovace paneláků podporovat, je zoufale málo a v kase Evropské unie na ně rovněž příliš financí nebude.

Bytová družstva a společenství vlastníků jednotek se proto budou muset spolehnout v prvé řadě na vlastní pokladny. Ve výhodě jsou ty subjekty, které si ve svých fondech oprav vytvořily dostatečné rezervy. Ani tamale na nákladné rekonstrukce často není peněz dost. A tak nezbývá než se obrátit na finanční ústavy. Řešení nabízejí jak stavební spořitelny, tak hypoteční banky.

Stavební spořitelny

Téměř všechny stavební spořitelny působící na našem trhu mají v nabídce speciální programy určené právnickým osobám, které jsou majiteli panelových domů. Jelikož se v jejich případě jedná o poměrně spolehlivé partnery, poskytují výhodné podmínky úvěrů určených jak na řešení akutních problémů, jako jsou třeba výměny stoupaček a opravy dosluhujících výtahů, tak na komplexní rekonstrukce, které mají zlepšit stavebně-technické vlastnosti domů, jež jsou jejich největším úskalím. Odhaduje se, že vlivem špatných technologií použitých při stavbě domů a opotřebením uniká až 40 % tepelné energie přes konstrukce mimo dům. Velkým problémem jsou také plísně. Proto se rozsáhlejší investice soustředí zejména na výměnu oken a zateplení fasád. Například Renoúvěr Multi, poskytovaný Modrou pyramidou, umožňuje získat půjčku až ve výši 10 milionů korun bez zajištění. Je určen i těm družstvům a společenstvím vlastníků jednotek, která dosud nemají žádné vlastní prostředky -peníze je možné získat okamžitě formou překlenovacího ú­věru.

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí úvěry s názvy Panel Kredit a Panel Kredit Plus. První zmiňovaný umožňuje získat záruku Českomoravské záruční a rozvojové banky až do výše 80 % z jistiny úvěru. Program určený pro rekonstrukci a renovaci panelových domů nabízený stavební spořitelnou Wüstenrot se jmenuje REVIT plus a zahrnuje nejen úvěr pro právnickou osobu, ale také úvěry pro nájemníky a vlastníky bytových jednotek a pojištění bytového domu.

Hypoteční banky

Na rekonstrukce mohou družstva a společenství vlastníků využít samozřejmě také hypoteční úvěry, ovšem ani zde ne u všech bank. Například Wüstenrot nabízí úvěr pro bytová družstva s názvem HYPOREVIT. Ten umožňuje financovat jakékoli opravy a rekonstrukce domu a vnitřního zařízení až do výše 70 % hodnoty nemovitosti. Volit je možné splatnost úvěru (15 nebo 20 let) i dobu fixace úroku, tak jak je to běžné u půjček pro fyzické osoby.

Jak družstvům, tak společenstvím vlastníků je určen hypoteční úvěr České spořitelny, který pokryje dokonce investici ve výši 80 % hodnoty nemovitosti. Splatnost je až 25 let. Hypoteční úvěr, ale také úvěr investiční, nabízí také Komerční banka.

Jak úvěry od stavebních spořitelen, tak hypoteční úvěry umožňují bytovým družstvům a společenstvím vlastníků rozložit si zátěž investice do vyšší kvality bydlení do delšího časového období. Vždy je samozřejmě třeba dobře počítat, ale zvlášť u panelových domů ve špatném stavu se komplexní rekonstrukce vyplatí. Jednotlivé domácnosti, které dům obývají, pak zatíží minimálně – splátky úvěru pokryje navýšení příspěvku do fondu oprav řádově o stokoruny. A kromě úspor za teplo přinese jednotlivým vlastníkům nebo družstvu zhodnocení majetku a dobrý pocit při pohledu na dům, který se rozzářil novými barvami.

Rekonstrukce v bytě

Panelové domy se ale nemusí renovovat z gruntu. Rekonstrukci nevyžadují jenom společné části domu, ale mnohdy také jednotlivé byty. O tom vědí své zejména obyvatelé unifikovaných bytů, kteří měli tu čest poznat užitné i estetické vlastnosti umakartu. Spousta z nich už se do budování zděných příček a rekonstrukce rozvodů pustila. A pokud patříte mezi ty, kteří pořád ještě váhají, nejjednodušším řešením je zeptat se na podmínky půjček ve finančních ústavech – hypotečních bankách nebo stavebních spořitelnách.

Neomezený výběr

Stavební spořitelny se primárně zaměřují na poskytování půjček fyzickým osobám, takže nabídek financování rekonstrukce bytu je nepřeberné množství. Můžete si vybírat podle nejrůznějších kritérií – počínaje výší vlastních finančních prostředků přes délku splatnosti až po způsob zajištění.

Rekonstrukce bytu nevyžaduje pochopitelně tak vysoký objem prostředků jako renovace celého domu. Řádově statisíce vám dnes půjčí prakticky libovolná stavební spořitelna i hypoteční banka. Ale zatímco hypotéka vyžaduje ručení nemovitostí, a není tedy vhodná pro nájemníky družstevních bytů (museli by úvěr zajistit jinou nemovitostí), v nabídce stavebních spořitelen najdete produkty, které umožňují zaručit se za půjčku prostřednictvím jiných osob.

Financovat rekonstrukci panelového domu i bytu v něm tedy lze. Chce to jen odvahu a pevné nervy při vyjednávání těch nejlepších podmínek, které v bankách získáte.