Stavebko slaví 25 let existence a zažívá výborné období

Vloni půjčily stavební spořitelny klientům nejvíce peněz od roku 2010 – 55,3 mld. Kč. Stavebnímu spoření se daří a letos slaví 25 let své existence. Zeptali jsme se proto Jiřího Šedivého, tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen, nejen na minulý rok, ale také na výhled do let dalších, minimálně pětadvaceti, jak říká.

Vypadá to, že se stavební spoření vrací znovu na výsluní.

Myslím, že to bude vidět ještě více letos – očekáváme, že se zvýší počet nově zakládaných smluv. Ovšem trochu bych polemizoval s tím, že by stavebko někdy na výsluní nebylo. Smlouvu má třetina populace. Vloni klienti uzavřeli 426 tisíc nových smluv. Letos přibudou další.

Čím to?

Česká národní banka postupně zvyšuje sazby. Díky tomu chtějí lidé více spořit. No a stavebko je bezkonkurenčně nejlepší možností, jak efektivně spořit a přitom neriskovat. Pro lidi, kteří mohou ročně odkládat nějaké peníze – tisíce až několik málo desítek tisíc korun, je to opravdu možnost, jak si zajistit rezervu a vylepšit bytovou situaci.

S čím to srovnáváte?

Se všemi ostatními spořicími produkty – termínovanými vklady, spořicími účty, ale také s dalšími konzervativními způsoby spoření. Důležitější než můj názor je, jak to srovnávají lidé. Už 9 čtvrtletí po sobě vychází tzv. Barometr obliby spořicích produktů. Jediné stavebko je od počátku nad 50 % obliby a oproti jiným produktům nemá konkurenci, drží se v průměru na 56,6 %.

Dobře, tak to srovnejte konkrétně.

Pokud uspoříte 20 tisíc korun ročně, tak se dostanete na zhodnocení kolem 3,3 %, a to po dobu šesti let. Srovnejte to se spořicími účty, které jsou významně níž, a nad tři procenta se nedostanou obvykle ani termínované vklady či investice do podílových fondů, o kapitálovém životním pojištění nemluvě.

Souhlasím. Pojďme však zpět k rostoucím sazbám – výhodnější budou sice vklady, ale naopak méně výhodné úvěry, ne?

Pozor, úvěry ze stavebního spoření (nikoliv však překlenovací úvěry) tvoří ze své podstaty výjimku. Mají pevně definovanou úrokovou sazbu už ve smlouvě o spoření. Zákon navíc jasně říká, že každý klient má právo na úvěr maximálně tři procentní body nad zhodnocením vkladů.

Jak tomu rozumět?

Dám příklad – když si teď založíte stavebko s úrokovou sazbou 1 %, zajišťujete si v budoucnu úvěr ze stavebního spoření maximálně za 4 %, spíš za 3,85 %. Tedy za tři, čtyři roky si na bydlení vezmete úvěr právě za takovou sazbu. Ovšem představte si, že v té době už mohou být úrokové sazby v ekonomice klidně výše.

Takže na tom takový klient vydělá.

Přesně tak. Co to znamená pro celý sektor? Prostě a jednoduše, období pozvolně rostoucích úrokových sazeb je prostředím, kdy může stavebko naplno ukázat své přednosti. Také proto počítáme s růstem nově uzavřených smluv. Zároveň by se měly udržet i velké objemy poskytnutých úvěrů.

Stavebko letos slaví 25 let. Kolik za tu dobu vlastně půjčilo peněz?

Počátkem roku 2018 se přehouplo přes hranici 850 miliard korun ve formě 2,4 milionů kusů úvěrů. Jen na okraj, celkový počet uzavřených smluv o stavebním spoření vystoupal za 25 let až na 16,3 milionu.

Znamená to, že každý člověk měl už skoro dvě smlouvy?

V průměru vychází, že každý druhý Čech už měl nebo má druhou smlouvu o stavebním spoření. A spíš platí, že stavební spoření měla prakticky každá česká rodina. Zkrátka je vidět, že lidé spoří, berou si úvěry, vybírají peníze, pak si znovu zakládají smlouvy. Stavebko se prostě a jednoduše stalo pevnou součástí finančního plánování všech obyvatel České republiky.

A vydrží podle vás dalších 25 let?

Když vznikalo, vzorem mu byl systém v Německu a Rakousku. Tamní stavebka už fungují stabilně dlouho. A evidentně se vyplácejí. Nevidím důvod, proč by tomu u nás nemohlo být stejně. Mimochodem, na počátku 90. let se odhadovalo, že čtyřicet let socialismu vedlo k podinvestování bytového fondu ve výši několika set miliard.

Stavební spoření to však mohlo rychle dohnat.

Přesně tak. Přes jeden milion úvěrů skoro za čtvrt bilionu korun směřoval na rekonstrukce a modernizace. Díky stavebku vypadá bydlení podstatně lépe než v roce 1993, kdy stavebko zahájilo svou pouť po českém území.

Ale zdaleka nejsme u konce, že?

Přesně tak! Teď se teprve začnou masově sanovat budovy, porostou požadavky na energetickou efektivitu bydlení a tak podobně. Všichni budou potřebovat peníze na další investice. A stavební spořitelny jsou na další poptávku připraveny.