Stavební spoření je nedílnou součástí financování bytových potřeb

Od doby svého vzniku poskytly stavební spořitelny již více než 261 mld. Kč v podobě 1,3 milionu účelových úvěrů na bydlení. Aktuálně spravují celkem 5,9 milionu smluv o stavebním spoření. Vklady na účtech dosáhly celkové výše téměř 360 mld. Kč.

Nechceme-li charakterizovat rok 2006 opět jako „rekordní“, nabízí se také pojem „stabilní“. Již třetí, po sobě jdoucí rok roste počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření. V roce 2006 to bylo 516 tisíc nových smluv o stavebním spoření s celkovou cílovou částkou 125 mld. Kč. U 310 tisíc dosavadních smluv zvýšili klienti cílovou částku celkem o 59 mld. Kč.

Každým rokem však hrají stále důležitější roli v celém systému stavebního spoření půjčky, a to ve formě úvěrů ze stavebního spoření nebo překlenovacích úvěrů. Za loňský rok poskytly české stavební spořitelny téměř 156 tisíc překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření v celkové výši 51,6 mld. Kč, což je o pětinu více než v roce 2005.

Celkem stavební spořitelny ke konci loňského roku evidovaly téměř 5,9 milionu smluv o stavebním spoření, z nichž 5,3 milionu bylo ve fázi spoření a zbytek ve fázi úvěru ze stavebního spoření. Přestože tuzemští klienti využívají přibližně čtyřikrát častěji překlenovací úvěr, je většina aktuálně splácených půjček již ve fázi úvěru ze stavebního spoření.

Stavební spořitelny poskytly v loňském roce dvaapůlkrát více úvěrů na bydlení než hypoteční banky. Co do objemu je však poměr obrácený a hovoří ve prospěch hypoték. Ukazuje se tak, že oba typy úvěrů jsou hojně využívány a významně napomáhají financovat bydlení obyvatel České republiky. Úvěry stavebních spořitelen přispěly v období od roku 1993 do konce roku 2006 k výstavbě zhruba 172 tisíc bytů a rodinných domů, což představuje téměř 52 % z celkového počtu nových bytů dokončených v uvedeném období.

Český systém financování bydlení tak stojí na více různých pilířích, které se podle potřeby vzájemně doplňují. Klient se pak rozhoduje zejména podle vlastní finanční situace, velikosti a charakteru investice do bydlení a řady dalších faktorů. Stavební spoření spolehlivě funguje i tam, kde hypotéku využít nelze, ať již z důvodu nemožnosti ručit nemovitostí nebo například pro nízkou výši půjčky. Samozřejmostí jsou tak nejenom úvěry na domy za několik milionů, ale i úvěry na rekonstrukce v řádu desítek tisíc korun.