Stavební spoření slouží i jako pojistka na penzi

Praha 11. března (Právo) – Lidé, kteří si spoří na důchod, stále více pro tento účel využívají také stavební spoření. Na jednu smlouvu lze výhodně spořit řadu let a za každý rok čerpat státní podporu. Zájem klientů o stavební spoření se začíná po letech stagnace zase zvyšovat. Potvrzují to výsledky největší stavební spořitelny v Česku.

„Po těžkých letech zažívá stavební spoření renesanci, trh stavebního spoření roste a naše výsledky to jen potvrzují. V cílových částkách dosahujeme rekordního růstu,“ konstatuje Manfred Koller, místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).
Za dvanáct měsíců roku 2013 uzavřela ČMSS, lídr trhu, nové smlouvy o stavebním spoření v objemu 87,3 miliardy korun. Meziroční nárůst v cílových částkách činil 23 procent.
Podle Vladimíra Staňury, předsedy představenstva ČMSS, lze i v následujících letech očekávat oživení v uzavírání smluv o stavebním spoření. Důvodem je skutečnost, že stavební spoření stále nabízí jednu z nejlepších forem kumulování úspor, a to zejména v době nízkých úroků na spořicích účtech.

Výhodná kombinace

Stavební spoření je lidmi čím dále více využíváno jako individuální důchodové spoření. Je vhodným doplňkem pro dynamičtější způsob střádání. U důchodového spoření lze totiž maximálně zúročit skutečnost, že se jedná o dlouhodobé kumulování peněz v období až desítek let.
„Díky tomu lze využít dynamičtější podílové fondy obsahující výraznou akciovou složku, která je generátorem největších výnosů. Hodnota fondu v krátkém čase sice kolísá, v případě důchodového spoření lze ale předpokládat dodržení doporučovaného investičního horizontu,“ uvedl Pavel Hoffman, místopředseda představenstva Investiční kapitálové společnosti KB.
„Jelikož 90 procent účastníků třetího pilíře dnes spoří na důchod velmi konzervativně, je pravidelná investice do akciového fondu ideální součástí spoření na důchod,“ dodal Hoffman.
Ekonomové doporučují právě kombinaci dynamičtějšího způsobu investování a méně rizikové varianty spoření. Tím může být právě stavební spoření, které tyto parametry beze zbytku splňuje. A lidé se tak po letech stagnace začínají zase ke stavebnímu spoření navracet.
Navíc i při využití stavebního spoření pro bytové účely (čerpání úvěru na vylepšení či pořízení bydlení) se jedná o další ze způsobů zajištění na stáří. Tím je právě nemovitost v osobním vlastnictví.
Individuální spoření by mělo být součástí důchodového portfolia každého jedince. Obecně samozřejmě platí, že čím více si lidé na penzi naspoří, tím více si také v důchodu dopřejí. A to znamená začít spořit co nejdříve. Ideálně už okolo věku třiceti let, kdy se doporučuje si dávat na důchod stranou zhruba deset procent svého příjmu.