26 let stavebka v ČR: láká na spoření s podporou státu i výhodné úvěry

PRAHA, 25. únor – Stát ho spustil v roce 1993, aby lidi motivoval aktivně řešit vlastní bydlení. Od té doby si stavební spoření vybudovalo pověst stabilního a bezpečného finančního produktu, který šikovně zhodnocuje úspory a nabízí také výhodné úvěry. Průzkum z loňského prosince dokonce ukazuje, že stavebko dlouhodobě považuje za nejatraktivnější formu spoření 57 % dotazovaných.

Na český trh vstoupilo stavebko coby čistě spořicí produkt. „Stát ho nadprůměrně podporoval, aby dokázal lidi do nového systému spoření přilákat a zároveň jim pomohl řešit bytové potřeby jinak, než byli zvyklí,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Od spoření po úvěry

Největšímu zájmu české populace se stavební spoření těšilo v roce 2003. Tehdy spořitelny evidovaly rekordních 6,2 milionu smluv ve fázi spoření. Jak klienti měli na účtech čím dál více peněz a zvykli si ukládat peníze na bydlení, klesala nutnost podpory ze strany státu. Stavebko se projevilo jako stabilní produkt. Svůj smysl ukázalo především v letech tzv. finanční krize, kdy potvrdilo nízkou míru své závislosti na vývoji trhů.

Stavební spoření se na českém trhu postupně zabydlelo a s tím se měnil i pohled veřejnosti. „Zpočátku lidé považovali stavebko především za mimořádné zhodnocení svých úspor, postupně ho začali chápat také jako všeobecně dostupný prostředek financování bydlení,“ dodává tajemník asociace Jiří Šedivý.

Dokládá to i dotazníkové šetření z roku 2016, které zkoumalo, jak Češi vnímají stavební spoření. „Potvrdilo se nám to, co jsme opakovaně slýchávali od klientů. Kromě toho, že stavebko znají jako bezpečné místo pro své úspory, nejčastěji v něm vidí právě pomocníka při financování bytových potřeb,“ komentuje výsledky tajemník Jiří Šedivý.

Na stavebku si totiž klient může prakticky okamžitě po uzavření smlouvy vzít výhodný úvěr a budovat si svůj domov mnohem rychleji. Tuto možnost před časem zvolila i padesátiletá Libuše. „Původně jsme si stavebko založili jenom kvůli spoření. Jenže po dvou letech jsme se rozhodli zrekonstruovat podkroví, aby naše děti měly samostatné pokoje a mohly spát odděleně. Díky úvěru jsme nemuseli čekat, až naspoříme potřebné peníze, a do oprav jsme se pustili bez zbytečného čekání,“ vypráví.

Desetiletý rekord pokořen

V současnosti si stavebko drží pověst bezpečného a přizpůsobivého finančního produktu. „Nejenže klientům zhodnocuje jejich vklady, ale také řeší různé situace spojené s jejich nejdůležitějším místem na světě, domovem. Stavebko je po 26 letech na trhu komplexním produktem, který už pomohl každé české rodině k lepšímu bydlení,“ říká Jiří Šedivý.

Stoupající obliba se projevuje i v meziročních výsledcích. Stavební spořitelny loni podle oficiálních statistik poskytly úvěry za 67,4 miliardy korun a pokořily tak desetiletý rekord. Oproti roku 2017 tato suma stoupla o 22 %. Nových smluv o stavebním spoření bylo v předešlém roce uzavřeno přibližně 486 tisíc, což znamená nárůst o 14 %.Ke stažení: