Efektivita státní podpory stavebního spoření je nejvyšší v historii: na korunu od státu nyní připadá 14 korun úvěrů

PRAHA 10. května – Zatímco v roce 2016 odpovídalo 1 koruně státní podpory 11,2 korun úvěrů, v roce 2017 tento poměr narostl o čtvrtinu, na 14 korun. Jde o důležitý indikátor, který ukazuje efektivitu státní podpory. Informaci zveřejnila AČSS v Ročence stavebního spoření za rok 2017, kterou právě vydává.

Jednoduše řečeno lze státní politiku posuzovat podle nákladů a odpovídajících výnosů. Zde je nákladem vyplácená státní podpora. Výnosem je pak objem poskytnutých úvěrů. Čím je poměr úvěrů a podpory vyšší, tím je státní podpora efektivnější.

„Pro stát jde o klíčový indikátor, který lze porovnávat s dalšími formami podpory bydlení. Je v zásadě nepochybné, že stavebko je dlouhodobě nejefektivnější nástroj, jak doslova napumpovat peníze do bydlení,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

Státní podpora pomáhá stavebním spořitelnám zajišťovat stabilní zdroje pro úvěrování. Na rozdíl od univerzálních bank musí stavební spořitelny tyto reálné peníze půjčit klientům. Ostatní formy investic jsou totiž zákonem výrazně omezeny.

Stavební spoření si poradilo s obdobím nízkých úrokových sazeb a dnes, kdy úrokové sazby postupně stoupají, se těší čím dál větší oblibě. Roste jak počet nových smluv, tak především objem poskytnutých úvěrů. Pro stát je to velmi dobrá zpráva.

„Jen výnos daně z přidané hodnoty, kterou stát získává z projektů úvěrovaných stavebkem, převyšuje roční sumu státní podpory zhruba dvoj až trojnásobně,“ dodává Jiří Šedivý.

Ke stažení:

  • TZ-efektivita 2017 (formát .pdf, velikost 143 kB) - Efektivita státní podpory na konci roku 2017