Nové bydlení bez investic navždy? Ani omylem – podle poloviny Čechů nevydrží nová nemovitost bez rekonstrukce ani 10 let

PRAHA 15. srpna – Čtvrtina Čechů počítá s investicí do zásadnějších úprav nového bydlení mezi šestým a desátým rokem, necelá pětina mezi třetím a pátým. Pouze 13 % lidí uvádí, že jim nové bydlení vydrží nejméně 20 let. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS pro Asociace českých stavebních spořitelen.

„Mezi šestým a desátým rokem očekávají rekonstrukci či modernizaci nového bydlení lidé v mladším i středním věku, ať už mají větší, či spíše omezené množství prostředků. Průměru se logicky vymykají senioři: podle nich nové bydlení vydrží bez úprav minimálně 10 let,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník AČSS. Výsledky průzkumu shrnuje graf:

Nové bydlení nevydrží navždy – kdy je třeba rekonstruovat či modernizovat?



Nejdynamičtějším regionem je Liberecko; šetření ukazuje, že místní opravují nové nemovitostí nejčastěji už mezi třetím a pátým rokem. Jako konzervativnější se zdají kraje Jihočeský, Karlovarský či Pardubický, kde se většina respondentů nalézá shodně ve dvou kategoriích mezi 6. a 20. rokem, a zvláště pak kraj Královehradecký, kde již převažuje odpověď „mezi 10. a 20. rokem“.

Průzkum kombinoval reálné zkušenosti lidí a jejich očekávání, jež mohlo být založeno na zkušenostech z rodiny i vlastních plánech ohledně nového bydlení. Dotazováno bylo 1327 respondentů, kteří mají zkušenosti s investicemi do nových nemovitostí.

Získané údaje doplňuje zjištění společnosti IBRS, že nejsilnějším důvodem pro investice do domu či bytu je změna dispozici bydlení (22 %). Dále následují investice do energetických úspor (18 %), jako třetí se umístilo odstranění závad (17 %). Zhruba stejný počet lidí řeší i vzhled nemovitosti (15 %) a prostou nutnost obnovení stavu (15 %). Jen 10 % Čechů podle průzkumu do bydlení neinvestuje.

Ke stažení: