Pronájmům Češi na chuť stále nepřišli – 78 % lidí chce bydlet ve vlastním, jen 6 % chce za bydlení platit jiným majitelům

PRAHA 15. června – Češi nejraději bydlí ve svém. Zatímco pro 78 % respondentů je lepší nemovitost vlastnit, pronájem označilo za optimální variantu pouze 6 % dotázaných. Zbylých 16 % uvedlo, že se rozhoduje podle aktuální rodinné situace.

Většina Čechů zároveň považuje vlastnictví nemovitosti za zajímavý způsob ukládání a peněz. Pokud investice do realit na začátku roku 2016 lákaly 72 % respondentů, přibližně o rok později se preference vyšplhaly na 81 %. Stejný trend vykazují i pozemky, do kterých by letos chtělo uložit prostředky 75 % dotázaných; před rokem a půl to bylo 65 %.

„Výjimkou není ani hlavní město. Zatímco vlastnictví nemovitosti zde pokládá za optimální variantu 72,7 % dotázaných, tedy nejméně z celé republiky, k pronájmu se kloní 7,4 %, což je v rámci krajů až třetí nejvyšší hodnota,“ upozorňuje Jiří Šedivý, tajemník AČSS. Následující obrázek ukazuje výsledky aktuálního průzkumu společnosti IBRS:Pronájem však nemá tak malou podporu také proto, že dalších 16 % obyvatel Česka se rozhoduje podle své aktuální životní situace. Rodinná situace je rozhodující dokonce pro každého pátého Pražana.

Podle ankety má vlastnictví nemovitostí nejvíce příznivců v Karlovarském kraji (85,0 %). Pronájmy oceňují především lidé mladší 19 let (9,6 %) a obyvatelé Zlínského kraje (10 %), vzdálený je naopak respondentům z Vysočiny a Královéhradecka (pouze 2 %) a ve věkové kategorii od 30 do 39 let (3,7 %).

Ke stažení: