Nájemní a družstevní bydlení zažívá renesanci

Praha, 3. května 2023 – Češi patří k národům, které upřednostňují vlastní bydlení před nájemním. Nicméně ekonomická realita toto mění. Proto jsme svědky oživení zájmu nejen o nájemní, ale i o družstevní bydlení. Navíc mladá generace stále více dává přednost flexibilitě a možnosti stěhovat se bez větších závazků v rámci města nebo České republiky, podle místa studia či zaměstnání. Stavební spořitelny mohou pomoci i u těchto forem bydlení.

Vysoké ceny nemovitostí i hypotéky, na které řada Čechů nedosáhne, mění jejich preference ohledně formy bydlení. Dlouhodobé nájmy získávají na popularitě. Prudce rostoucí poptávka po kvalitním nájemním bydlení oživila nabídku této formy bydlení jak ze strany institucionálních investorů, tak developerů. Na tento trh nájemního bydlení vstupují v poslední době dokonce i banky.

Nájemní bydlení nabízí lepší finanční dostupnost a flexibilitu. A to je přesně to, co od bydlení očekává především mladá generace. Jejich postoj se mění od „mít“ k „užívat“ – týká se to nejen bydlení, ale i automobilů apod. Vlastnictví bydlení pro ně není již tak důležité – nejen, že je finančně náročné a většinou na jejich možnosti, ale i svazující. Chtějí mít v životě větší flexibilitu. To je i důvod, proč dávají přednost nájemnému bydlení před hypotékou. Volnosti, téměř nulové závazky a minimální povinnosti se o nemovitost starat láká.
Nicméně i nájemní bydlení si často vyžaduje vstupní investici. Ať již v podobě složení zálohy na nájem, nebo pořízení vybavení interiéru, případné drobné úpravy, které uzpůsobí byt k obrazu nájemníka – výmalba, elektrospotřebiče atd. A i to může vyšplhat na poměrně velkou jednorázovou částku, kterou lze financovat ze stavebního spoření. Ať už z úspor, nebo z úvěru.

„Ke spoření Čechy motivuje nejen výhodné úročení ale i státní příspěvek, díky němuž se úrokové sazby u stavebního spoření nyní pohybují nad 6,5 % ročně. Stavební spořitelny tak nabízí v době vysoké inflace jeden z nejvýhodnějších a nejbezpečnějších spořících produktů. Nesmíme také zapomínat, že stavební spoření a úvěry od stavebních spořitelen jsou dvě strany téže mince, které společně tvoří silný a efektivní systém financování bydlení,“ řekl Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen a předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Úvěr od stavebek na družstevního bydlení

Stavební spořitelny mohou hrát právě díky zmíněným výhodným úvěrům i velmi důležitou roli v rozvoji další formy bydlení – družstevní výstavbě. Ta zažívá u nás v poslední době renesanci. V porovnání s koupí bytu do vlastnictví je výrazně dostupnější. Při nákupu družstevního podílu postačí mít k dispozici jen zhruba pětinu až třetinu hodnoty z ceny bytu.
„Řada Čechů ale nemá úspory na koupi družstevního podílu, proto často využívají výhodný dlouhodobý úvěr od stavební spořitelny, který lze poskytnout bez zajištění nemovitostí. Úvěr od stavební spořitelny je v podstatě jediný produkt na trhu, který kombinuje možnost vyšší půjčky bez zajištění nemovitostí se splatností až 25 let. Pro pořízení družstevního bytu se tak velmi dobře hodí. Navíc jsou nyní úrokové sazby tohoto typu úvěru pod 4 % ročně, což z něj činí nejvýhodnější půjčku na bydlení na trhu,“ uvedl Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen a předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Úvěry ze stavebního spoření díky výhodám, které klientům nabízí, těžko nahradí jiný produkt. A to nejen při financování družstevních bytů. Tyto úvěry mají totiž dlouhou splatnost až 25 let a nejsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti. Žádný jiný podobný typ úvěrů na trhu není. V tomto směru se jim nevyrovnají hypotéky ani spotřebitelské úvěry. Úrokové sazby dnes poskytovaných úvěrů ze stavebního spoření se pohybují kolem 3,66 %. Oproti tomu spotřebitelské úvěry se v lednu půjčovaly se sazbou kolem 10 %.