Státní podpora stavebního spoření – zachovat nebo zrušit?

Pomůže si státní rozpočet, když zruší oblíbené stavební spoření a vláda ročně ušetří čtyři miliardy korun? Nebo má navrch argumentace, že “stavebko” představuje univerzálnější nástroj než pouhé úročení úspor? Názorový střet zažije už tuto středu Kongresové centrum Praha.

Stavební spoření již 30 let představuje adresný distribuční systém státní podpory, který plní cíle bytové politiky a politiky životního prostředí. Uzavřeno ho má 3,2 milionu obyvatel, z toho 2,5 milionu plnoletých. Státní podpora stavebního spoření je de facto prémií klientovi za ochotu poskytnout na dobu nejméně šesti let své peníze zájemcům o účelové úvěry na bydlení.

V současnosti však sílí hlasy, že bylo lepší, kdyby vláda Petra Fialy tento nástroj zrušila a ušetřila zhruba čtyři miliardy korun ve státním rozpočtu. Pro tento krok jsou někteří členové Národní rozpočtové rady, Národní ekonomické rady vlády a řada ekonomů, proti tomuto záměru se staví stavební spořitelny, odborníci z oblasti bydlení, opozice a koaliční KDU-ČSL.

O tom, proč by se stavební spoření rušit nemělo nebo mělo, budou v živé debatě ČTK Protext diskutovat v prostorách Newton University v pražském Kongresovém centrum předseda Asociace českých stavebních spořitelen Libor Vošický a generální ředitel Modré pyramidy Michael Pupala v pozici zastánců zachování stavebního spoření. Jejich oponenty budou Dominik Stroukal a Petr Janský z Národní ekonomické rady vlády (NERV). Českou bankovní asociaci zastoupí ekonom Miroslav Zámečník. V této věci se očekává střet názorů.

Roli moderátorky 90minutové diskuse přijala Štěpánka Duchková. Mluvit se bude mimo jiné o provázanosti stavebního spoření s financováním energeticky úsporného bydlení a podpoře energetické transformace domácností. Výhodné financování od staveních spořitelen řeší nejen úsporné technologie jako je FVE a tepelné čerpadlo, ale také úniky tepla pomocí zateplení obvodových stěn a výměny oken.

„Skokový nárůst cen energií uspíšil transformaci bydlení a přiměl přemýšlet nad udržitelností snad každého Čecha. Od začátku roku nabízí Buřinka speciální produkt na financování udržitelných technologií Úvěr od Buřinky pro budoucnost. Zájem o něj neustále roste,“ uvádí Libor Vošický. Návratnost takovéto investice se podle odborníků pohybuje v rozmezí 7 – 10 let. Investice současně do tepelného čerpadla a fotovoltaiky generuje největší úsporu a znamená i nejrychlejší návratnost. Investice se klientovi může vrátit už do 4 let, a to i bez vlastních úspor a při využití úvěru.

Dále platí, že stavební spořitelny přispívají k dostupnosti bydlení. V roce 2021 poskytly účelové úvěry na bydlení v hodnotě 110 miliard korun. „Unikátní konstrukce účelového úvěru umožňuje financovat především rekonstrukce a modernizace bytového fondu s dostatečně dlouhou dobou splatnosti. Komerční banky mohou nezajištěné úvěry poskytovat maximálně na 8 let, zatímco stavební spořitelně můžete splácet až 25 let. Díky rozložení v čase může být měsíční splátka nižší a méně zatěžující rozpočet,” připomíná předseda Asociace českých stavebních spořitelen Libor Vošický. Úvěr od stavebních spořitelen také představuje unikátní nástroj pro financování družstevního bydlení.

O vysoké efektivitě systému stavebního spoření vypovídá také to, že v současnosti stavební spořitelny půjčují klientům prostřednictvím úvěrů již 100 % depozit.