Atraktivita stavebního spoření je nejvyšší za posledních 7 let

Atraktivita stavebního spoření v posledních letech stále roste a aktuálně je nejvyšší od roku 2011, kdy došlo ke snížení státní podpory. Zároveň vzrostl podíl lidí, kteří si v nejbližším roce chtějí založit stavební spoření, vyplývá z průzkumu ČMSS.

Pro 39 % populace České republiky je v současné době zajímavé uzavřít si stavební spoření. To je nejvyšší číslo od roku 2011, kdy došlo ke snížení státní podpory. Atraktivita stavebního spoření roste od roku 2015, kdy se podobně kladně vyjádřilo 28 % dotázaných, v roce 2011 stejně odpovědělo jen 19 % lidí, vyplývá z pravidelného průzkumu Českomoravské stavební spořitelny.

„Lidé si uvědomují, že mezi zabezpečenými produkty jim stavební spoření nabízí jistotu, stabilitu a nadstandardní výnos, který aktuálně může dosáhnout až 3,4 procenta. V prvním pololetí se stavební spořitelny zaměřovaly především na úvěry, v posledních týdnech ale vidíme opětovné oživení zájmu i o stavební spoření. Zvýšený zájem by měl pokračovat i v následujících měsících,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Oproti předchozím letům rovněž vzrostl podíl lidí, kteří si chtějí stavební spoření uzavřít v nejbližších 12 měsících. „Zájem uzavřít si stavební spoření v blízké budoucnosti vyjadřuje 9 % populace, tj. zhruba milion lidí. Je to dvojnásobek oproti době před dvěma až třemi lety,“ dodal Vladimír Staňura.

Za hlavní důvody, proč začít spořit, klienti označují zajímavé zúročení, státní podporu a budoucí přístup k výhodným úvěrům. Tento vliv nabyde ještě většího významu v době pozvolného růstu úrokových sazeb, kdy budou mít klienti garantovánu sazbu řádných úvěrů. Naopak za největší překážky stavebního spoření označují klienti kromě menší flexibility i fakt, že nemají dostatek peněz na spoření nebo vyšší věk.

Z výzkumu dále vyplývá, že stavební spoření má momentálně uzavřeno necelá třetina populace, poměr mužů a žen je přitom vyrovnaný. Počet uzavřených smluv roste se vzděláním dotázaných, zatímco u lidí se základním vzděláním má uzavřenou smlouvu 15 procent populace, u vysokoškolsky vzdělaných je to 42 procent obyvatel. Stavební spoření je bráno jako spořicí produkt na celý život klienta, tomu odpovídá i rovnoměrné rozložení věkové struktury, kde jsou téměř stejně zastoupeni lidé od 20 až do 59 let věku. K hranici 30% penetrace se nicméně stavebko blíží i v kategorii dětí a mladistvých do 19 let.

Nejčastější motivací pro spoření mezi těmi, kteří již mají smlouvu, je čerpání státní podpory (47 %), spoření na rekonstrukci bydlení (37 %), vytváření finanční rezervy pro nečekané události (31 %) a výhodné spoření (25 %).

Průzkum provedla agentura IBRS na vzorku 1000 respondentů v květnu 2017.