Češi chtějí lépe bydlet a masivně investují

28.11.2015 – Letošní rok by se mohl nazvat rokem investování do bydlení. Proti loňsku lidé čerpají nejen více hypoték, ale výrazně narostl také zájem o úvěry ze stavebního spoření. A to nejen o menší půjčky na různé renovace, opravy či rekonstrukce obydlí, ale také o velké úvěry hypotečního typu určené na jeho pořízení.

Důvodem abnormálního zájmu o půjčky na bydlení jsou extrémně nízké úrokové sazby. Úrokové sazby u úvěrů na pořízení bydlení ale zcela prokazatelně dosáhly svého dna a nyní začínají zase pomalu růst. Proto už nemá význam vyčkávat jen na to, že hypoteční úvěry ještě trochu zlevní.

Lidé ale nemusejí nijak spěchat s čerpáním těchto úvěrů. Nízké úrokové sazby budou na trhu panovat ještě dlouhé měsíce. „Průměrné úrokové sazby se od dosaženého minima v průběhu letošního léta vzdalují jen velmi pozvolna. Odpoutávání sazeb ode dna by mělo pokračovat i nadále, k výraznějšímu růstu ale není důvod,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. Příznivé úrokové podmínky pak způsobují, že za letošní rok banky poskytnou rekordní objem hypotečních úvěrů za celou historii v Česku.

Podobně jako hypotečním bankám se v poskytování půjček na bydlení daří i stavebním spořitelnám. „Za tři čtvrtletí letošního roku jsme poskytli o 85 procent větší objem úvěrů ze stavebního spoření, než ve stejném období vloni. A to se týká nejen menších úvěrů například na opravy, modernizace či rekonstrukce bydlení, ale i velkých úvěrů hypotečního typu na pořízení bydlení. Boříme mýty o tom, že úvěry ze stavebního spoření nedokážou konkurovat tradičním hypotečním úvěrům,“ uvedl David Formánek, předseda představenstva Modré pyramidy.

Úvěrová produkce všech stavebních spořitelen již zhruba před měsícem pokořila objem poskytnutých úvěrů na bydlení za celý loňský rok. Za letošní rok by se celkový objem úvěrů ze stavebního spoření mohl pohybovat okolo 45 miliard korun. K tomu hypoteční úvěry, kde se odhaduje, že jejich celkový objem by mohl letos atakovat hranici 200 miliard korun. Za celý letošní rok si tak lidé na bydlení půjčí bezmála čtvrt biliónu korun.