Češi vybavují potomky do života penězi i vzděláním

Podle výzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) více než 90 % Čechů, kteří už mají děti či vnoučata, plánuje svým potomkům ulehčit start do samostatného života výbavou či věnem. Výzkum uskutečnila společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18–75 let v počtu 1009 osob.

Češi vybavují potomky do života penězi i vzděláním. Výše částky, kterou Češi plánují dát svým dětem do začátku jejich života, se však podle průzkumu liší. Ilustrační foto: Pixabay.com
Většina Čechů svým potomkům, ať už jde o děti nebo vnoučata, usnadňuje start do samostatného života za pomoci věna nebo výbavy. Nejčastěji jim věnují peníze a pomáhají s vybavením domácnosti. Třetí místo obsadilo podle výzkumu pro Buřinku vzdělání.

Více než 60 % lidí plánuje věnovat svým potomkům peníze, 43 % výbavu do domácnosti a neméně je zastoupené i vzdělání. Stavební spoření založí dětem 38 % rodičů či prarodičů. Jeho obliba pro děti rostla i v loňském roce.
„Stále častěji se při křtech setkávám s rodiči, kteří svým potomků šetří na vzdělání už od jejich narození. Studovat v zahraničí je v dnešní době velmi snadné, ale často nákladné. Rodiče proto dětem šetří už od kolébky,“ popisuje Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské.

Vyhledávané je i stavební spoření, dětem ho plánuje dát více než třetina rodičů či prarodičů. Jeho obliba neklesla ani v roce 2020, kdy byly rodinné rozpočty naplno zasaženy opatřeními na potlačení pandemie. A kdy také kleslo úročení vkladů na stavebním spoření na jedno procento, jak upozornil Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust. O výhodnosti nových smluv budou podle něj nyní rozhodovat především dvě věci: Akční nabídky a poplatky za vedení účtu.

Výše částky, kterou Češi plánují dát svým dětem do začátku jejich života, se podle průzkumu liší. Třetina respondentů si za cíl dala částku vyšší než 100 000 korun, další třetina považuje naopak tuto hranici za maximální možnou částku. Zbylá třetina si výší částky není jista, nebo čeká, jak se vyvine situace na trhu.

Autor: David Erben