Chcete lépe bydlet? Dopad vyšších úroků lze zmírnit

Tři otázky Jiřímu Šedivému, tajemníkovi Asociace českých stavebních spořitelen

Co očekáváte od vývoje stavebního spoření v roce 2018?
Jsem optimista. Čekám nejen vyšší objem úvěrů, ale také vyšší počet nových smluv oproti letošnímu roku. Nahrává tomu avizované zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Zbytek je na spořitelnách – platí totiž, že stavební spořeníje nejvýhodnější formou zhodnocování peněz pro občany, kteří nechtějí riskovat. Spořitelny nabízejí za jistých okolností zhodnocení až 3,3 procenta na prvních šest let spoření. Podmínkou je vklad alespoň 20 tisíc korun ročně.

Alespoň krátce – jaký byl v tomto ohledu minulý rok?
Výsledek mluví sám za sebe. Objem úvěrů vzrostl oproti roku 2016 o osmnáct procent, i když počet nových smluv mírně klesl. Takový vývoj však má racionální důvod. V období velmi nízkých úrokových sazeb si lidé logicky raději půjčují, než spoří. Na druhé straně, stavební spořitelny jsou díky tomu velmi efektivní, rozpůjčovaly 69 procent vkladů, což je dosud nejvíce.

Nebudou však dražší i poskytnuté úvěry?
Pro dnešní zákazníky nikoliv, a to ani v budoucnu. Vyplývá to z konstrukce celého produktu. Kdo nyní uzavírá smlouvu o spoření, fixuje si zároveň i úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření do budoucna. Už teď ví, že za několik let získá úvěr za dnešních podmínek. Vzhledem k předpokládanému růstu úrokových sazeb obecně se tak může dít v situaci, kdy ostatní úvěry na bydlení budou mnohem dražší.