Jak si poradit s inflací? Tady jsou čtyři tipy

Chcete ochránit své finance, ale nerozumíte tomu, jak jednotlivé bankovní produkty fungují? Nemusíte zbytečně surfovat po všech možných webech. Přečtěte si náš přehledný výčet investičních bankovních účtů a spoření.

Spořicí účet

Spořicí účet je bankovní účet, na kterém si střádáte peníze. Vaše banka vám na oplátku připisuje vyšší úrok, než bývá na běžném účtu. Na spořicí účet můžete vkládat částky libovolné výše a jakkoliv často. Výběr výsledné částky nemusí být plánovaný, peníze obvykle máte k dispozici kdykoli.
Spořicí účet je bez rizika a jeho výnos není nijak zásadně výrazný. Neřadí se mezi nejvýnosnější produkty, ale funguje jako dobrá varianta pro odkládání peněz stranou.

Termínovaný vklad

Termínovaný vklad je druh spořicího účtu, ale na rozdíl od toho klasického je časově omezen. Vklad na termínovaný účet je jednorázový a peníze si můžete vybrat až po řádném ukončení smlouvy.
Z důvodu tohoto omezení vám banka poskytne vyšší úrok než na klasickém spořicím účtu, jelikož jí po pevně sjednanou dobu umožňujete pracovat s vašimi penězi. Termínovaný vklad sice můžete ukončit předčasně, ale připravte se na vysoký poplatek za zrušení.

Stavební spoření

Stavební spoření je druh ukládání peněz, při kterém je předem stanovena cílová částka, doba spoření a výše měsíčního vkladu. Velkou výhodou stavebního spoření je fakt, že při řádném ukládání peněz máte nárok na vcelku vysoký úrok a státní podporu k tomu.V dnešní době už nemusíte prokazovat, že naspořené peníze poputují na rekonstrukci nebo koupi nemovitosti. Od smlouvy stavebního spoření můžete odstoupit, ale přijdete o státní příspěvek, a navíc musíte zaplatit poplatek za zrušení.

Investiční fond

Investiční fond je produktem investičních společností, který umožňuje investovat kolektivně. Každý z investorů, ač jsou ve skupině, nakupuje jednotlivé podílové listy za peníze, se kterými pak investiční společnost operuje. Na výběr máte mezi jednorázovými fondy a fondy s pravidelným vkladem a sami si určíte výši a frekvenci investice.

Výhodou investičního fondu je časová neohraničenost a možnost investice i menších částek. Samozřejmou součástí je ale vyšší riziko investice než u předchozích produktů, se kterou se pojí i vyšší možný zisk.