Jak zaplatit rekonstrukci ze stavebního spoření?

Do jaké výše lze financovat rekonstrukci bytu úvěrem ze stavebního spoření?

Výše úvěru není nijak omezená. Vše záleží pouze na jeho parametrech. Od 800 000 Kč stavební spořitelna zpravidla požaduje zajištění úvěru v podobě zástavního práva k nemovitosti. V podstatě se jedná o drobnou komplikaci a administrativní záležitost. Zástavní právo je ovšem překážkou, pokud je již byt financován hypotékou. Hlavním limitem je tedy výše splátky, kterou budou schopni dlužníci splácet no celou dobu úvěru.

Kolik je třeba naspořit předem?

Nepotřebujete nic, ale brát si úvěr bez jakýchkoliv rezerv je hazard. Může se stát cokoliv na straně příjmů a výdajů. V takovém případě je vhodné mít pohotovostní rezervu na 3–6 měsíců.

Když nestačí řádný úvěr, lze sjednat překlenovací úvěr. Jaké má podmínky?

Pro získání úvěruje nutné prokázat schopnost ho splácet a doložit účel, na co chcete peníze použít. Překlenovací úvěr lze získat i bez naspořené částky.

Je u rozsáhlejší rekonstrukce výhodnější překlenovací úvěr, nebo hypotéka?

U vyšších částek se rozdíly mezi stavební spořitelnou a hypoteční bankou ztrácejí. V obou případech je nutné zajištění úvěru nemovitostí. U vyšších úvěrů je případný státní příspěvek v případě úvěru přes stavební spoření zanedbatelný. Naopak daleko důležitější je konstrukce splátky a způsob umořování dluhu. Klasický překlenovací úvěr v takových případech není dobrou volbou. Dnes jsou již stavební spořitelny, které mají i ve fázi překlenovacího úvěru anuitní splátku.