Jak zkrotit rodinný rozpočet? Neplýtvejte a využívejte srovnávače cen

Šetření je obzvlášť v dnešní době tématem číslo jedna v nejedné domácnosti. Tento mnohdy zdánlivě nelehký úkol ale nemusí být ve výsledku až tak složitý. Jaké se nám nabízejí možnosti a na co si dát pozor?

1 Myslete na zadní vrátka

Uplynulý rok byl ukázkovým příkladem toho, jak potřebné je dělat si finanční rezervu na několik měsíců dopředu. Podle finančního poradce Jaroslava Čecha je ideální variantou ta, kdy nemáme peníze na očích a snadno v dosahu. „Svým klientům doporučuji pravidelné spoření do podílových fondů. Spoření v bance slouží jako krátkodobá rezerva, která je velmi rychle likvidní, tedy pohotově k dispozici. Vhodné jsou i termínované účty, které mají výpovědní lhůtu od týdne do jednoho roku.“ Možností je i šestileté stavební spoření, kdy jsou peníze zhodnoceny jak státní podporou, která činí až 2 000 korun ročně, tak úrokem, který ale může být u každé stavební spořitelny jiný.

2 Využijte srovnávače cen

Nakupování na internetu je v dnešní době zcela běžné. Jeho výhodou mimo jiné je, že můžeme snadno porovnat ceny, které bývají hodně rozdílné a ušetřit tak nemalé peníze. Týká se to nejen zboží, ale i služeb pro domácnost, pojištění nebo poskytovatelů mobilních tarifů a internetu. Podle finančního poradce vám online srovnávače mohou nabídnout výhodnější cenu i než kamenné provozovny.

3 Zbavte se (zlo)zvyků, které lezou do peněz

Spočítali jste si někdy, kolik peněz utratíte za maličkosti, které vás na první pohled tolik nevytrhnou? Káva do kelímku s sebou, svačina v oblíbeném bufetu, o cigaretách ani nemluvě. Vzhledem k narůstající oblibě šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí rozhodně nebudete „out“, když si kávu s sebou připravíte doma do stylového kvalitního termohrnku, stejně jako zdravou svačinu do krabiček.

4 Buďte kreativní!

Už vám nevyhovuje stávající nábytek a poohlížíte se po novém? Zkuste si doma zahrát na tvořivou dílnu a jednotlivé kousky „oživit“ třeba novým lakem nebo textilním doplňkem. Spoustu inspirace najdete například v aplikaci Pinterest. Totéž platí i u oblečení. A pokud nejste tvořiví zkuste ho zkrátka prodat. Mezi ženami jsou velmi oblíbené i takzvané „blešáky“ v kruhu přátel.

5 Pravidlo 10–20–30–40

Už jste slyšeli o pravidlu finanční inteligence? Jeho myšlenkou je zajistit rovnováhu mezi příjmy a výdaji a ideálně ještě něco ušetřit. Deset procent z výplaty si odkládejte jako krátkodobou rezervu na neplánované výdaje, ke které máte běžně přístup. Dvacet procent si dávejte stranou na ty dlouhodobé (pojištění, děti, důchod). Třicet procent by mělo být určeno na náklady za bydlení a zbytek je vaše volná spotřeba – útrata za jídlo, koníčky, dovolené a jiné radosti.

6 Nakupujte chytře

Často se říkává: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Jinými slovy, šetřit bychom měli z dlouhodobého hlediska.

Mnohdy je opravdu rozumnější investovat do kvalitnější elektroniky, domácích spotřebičů, ale i oblečení. I když může být pořizovací cena vyšší, věc nám vydrží déle a ve výsledku pak vyjde levněji.

7 Kontrolujte a evidujte

Projděte si všechny své dosavadní poplatky. Možná zjistíte, že platíte za služby, které nepotřebujete nebo nevyužíváte. Podle finančních poradců je celkem běžné, že lidé přispívají na pojištění a ani nevědí, k čemu se pojistka vztahuje. Totéž se týká například i mobilních aplikací. Mnohdy některou nevědomky stáhnete na třicet dní zdarma a už vám nedojde, že po uplynulé lhůtě vám za tuto službu odcházejí peníze z účtu.

Autor: Sabina Tesařová