Jaké jsou možnosti financování rekonstrukce

Pokud chcete rekonstruovat vaše bydlení, určitě zbystřete. Dnes si totiž rozebereme všechny možné varianty financování tohoto vašeho záměru. Jaké možnosti vlastně dnešní trh lidem nabízí? To se budeme dne snažit zmapovat. Pojďme tedy na to!

Hypotéka

Možná si to ani neuvědomujete, ale na rekonstrukci bydlení si lze vzít hypotéku. Stejně jako v situacích, kdy si pořizujete nemovitost novou. Splatnost hypotečního úvěru pro tento účel se v mnohém neliší od toho klasického. Může tedy jít o závazek až na například 30 let. Při žádání o tento hypoteční úvěr se vedle bonity prokazuje také záměr rekonstrukce. Přiložit tak musíte všechny dokumenty a plány, které se k rekonstrukci vztahují. Někdy je požadován také propracovanější rozpočet. Největší výhodou tohoto řešení je úrok, který se nyní pohybuje na rekordně nízkých úrovních. Dle indexu Hypoindex.cz je průměrná sazba hypotéky 1,96 %.

Stavební spoření

Dalším využívaným institutem je stavební spoření. Výhodou je, že pro úvěr ze stavebního spoření není nutné zastavit nemovitou věc, jako je tomu u hypotéky. A to ani v případě, kdy se úvěr dostane na hodnoty statisíců korun. Jsou zde však o něco vyšší úroky. Asi okolo 3,5–4,5 %. I zde budete však potřebovat náležitou dokumentaci. Zejména tedy doložení vlastnictví či jiný vztah k nemovitosti, kterou budete rekonstruovat, svolení pronajímatele, své příjmy, dokumentaci rekonstrukce a podobně. Samotné čerpání úroku je pak individuální, podle každé spořitelny. Ty konzervativnější však požadují čerpání jen při předložení skutečných faktur z rekonstrukce.

Klasický spotřebitelský úvěr

Poslední variantou, kterou si představíme je spotřebitelský úvěr. Tedy úvěr se zpravidla kratší splatností, pohybující se okolo 7–10 let a vyššími úroky, které začínají u hodnoty 4 %. Výhodou je, že není potřeba zastavovat nemovitost a že spotřebitelský úvěr se tolik neváže na účel, pro který je poskytnut.

Autor: Honza Mikulín