Mladí řeší krizi v bydlení

Chtějí-li se mladí lidé rychle osamostatnit a bydlet sami, není pro ně doba zrovna příznivá. Ceny nemovitostí jsou stále vysoko a na hypoteční úvěr bez naspořených peněz nedosáhnou. Co jim může pomoci? Stavební spoření, peníze od rodičů, zástava nemovitosti nebo finanční produkty specializující se na mladé.

Momentálně mají mladí lidé zájem převážně o vlastní nemovitosti. Realita je však trochu jiná. Spousta z nich na vlastní nemovitost nedosáhne proto, že je potřeba našetřit zhruba 10 % z pořizovací ceny nemovitosti. I tak budou mít zvýšenou sazbu úroku hypotéky. Je tedy lepší mít 20 % z pořizovací ceny nemovitosti, což při dnešních cenách nemovitostí výrazně zasahuje do už tak nízkých úspor mladých lidí,“ vysvětluje Jakub Veverka z portálu Videobydlení a dodává, že většina mladých se nakonec tedy stěhuje od rodičů nejprve do pronájmu, případně využívají pohostinnosti rodičů déle, než by oni sami chtěli. I rodiče by rádi už měli svůj klid. Podle nedávného průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny skoro polovina mladých považuje za ideální odpoutat se od rodičů ve věku 21–25 let.

„Na tom, že bydlení třicátníků u rodičů je nevhodné, se shodnou stejnou měrou obě pohlaví. Jen ženy se trochu častěji reálně stěhují už před dvacítkou, zatímco muži čekají spíše do 25 až 30 let,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

JAK TOHO DOSÁHNOUT?

Rodiče mohou pomoci svým potomkům k vysněné nemovitosti buď naspořeným obnosem, nebo zástavou jiné nemovitosti. Jenže ne všichni rodiče mají tolik úspor či nemovitostí, aby zabezpečili všechny své děti a věnovali jim dostatek financí na pořízení vlastního bydlení. Nemovitosti jsou totiž stále docela drahé, zvlášť ve velkých či univerzitních městech.

„Při financování prvního bydlení může pomoci mladým lidem hlavně stavební spoření. Nemusí se jednat hned o koupi bytu, ale třeba o menší rekonstrukci stávajícího bydlení,“ říká Jiří Šedivý, tajemník AČSS a dodává: „Nejčastěji se stavební spoření využívá na rekonstrukce nebo jako finanční základ pro pořízení vlastního bydlení. Úvěr od stavební spořitelny má tu výhodu, že jej při splnění podmínek můžete čerpat ve výši od několika desítek tisíc až po miliony korun. Navíc si lze u menších úvěrů půjčit bez ručení nemovitostí. Ušetříte tak i za znalecký odhad a další poplatky s tím spojené.“

Pomoci mladým získat jejich první bydlení se snaží například Česká spořitelna, která nabízí snížené úrokové sazby pro hypotéky, které si lidé berou na své první bydlení. Podmínkou je, že majitel nového bytu nesmí mít zápis v katastru nemovitostí, musí tedy opravdu jít o první nemovitost žadatele o hypotéku.

Snaží se i stát, od něhož mohou získat půjčku na bydlení lidé do 36 let věku, avšak tento program nesklidil zrovna velký úspěch, a to ani u zájemců, ani u ekonomů.

KDYŽ NEPOMŮŽE STÁT ANI RODIČE

Nemají-li mladí lidé naspořeno nebo nemohou ručit jinou nemovitostí, na hypotéku jen tak nedosáhnou. Mohou však využít úvěr od stavební spořitelny, a to i ve chvíli, kdy nesplňují podmínky pro běžný úvěr.

„Úvěr od stavební spořitelny lze využít i na začátku spoření. Jen půjde o tzv. překlenovací úvěr, který je možné získat před splněním podmínek pro řádný úvěr ze stavebního spoření,“ vysvětluje Jiří Šedivý.

Meziúvěr je však dobré využít spíše na rekonstrukci, protože banky kombinaci hypotečního úvěru a stavební spoření považují za skrytou 100% hypotéku, případně platí podmínka, že hypoteční úvěr a úvěr od stavební spořitelny nesmějí pocházet ze stejného bankovního domu.

Ovšem ani při nájemním bydlení si mladí finančně moc nepomohou, ačkoli jistou výhodou je, že do začátku nepotřebují tak vysokou částku. Pronajímatelé sice požadují kauci ve výši třeba dvou měsíčních nájmů, ale pro přiznání hypotéky je nutno mít naspořeno mnohem víc. Často se pronajímají i kompletně vybavené byty, do kterých není potřeba vůbec nic investovat. Jenže trendem je vlastní bydlení. Dříve nebo později dojde na to, že se mladí chtějí stěhovat do vlastního.

VIR NA TRHU S NEMOVITOSTMI

Pandemie nového koronaviru má vliv i na realitní trh – podle posledních údajů zájem o nemovitosti v České republice klesá. Nejen mladí totiž řeší jiné starosti a raději si zvelebí stávající bydlení, než by kupovali novou nemovitost. Odborníci se proto domnívají, že ceny nemovitostí by mohly klesnout, a to hlavně v méně atraktivních lokalitách.

„Jak se bude vyvíjet trh, si nikdo netroufá odhadnout. Bude-li kauza Covid-19 trvat déle, mohla by změnit trh i v atraktivních lokalitách. Pokud by omezení cestování bylo delší než půl roku, bylo by najednou v centru Prahy mnoho bytů bez nájemníků. Nájmy by klesaly. A kdyby se tito investoři rozhodli nemovitosti prodat, dočasně by klesly i ceny. Když bude kauza relativně krátkodobá, vliv na cenu nemovitostí nebude mít. A když, tak minimální,“ vysvětluje Zbyněk Prim, ředitel společnosti Trust & Wealth Protection.

Navíc Česká národní banka uvolnila přísnější pravidla pro poskytování hypoték. Žadateli o hypotéku nyní stačí, aby byl poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu 50 procent. Druhý omezující ukazatel, a to poměr mezi výší dluhu a čistého příjmu žadatele, ČNB zrušila. Znamená to tedy, že hypotéky budou dostupnější a centrální banka se už neobává nafukování realitní bubliny.

Na co lze použít stavební spoření

výstavba bytu či domu nákup pozemku projektová dokumentace přípojky plynu, vody, kanalizace, elektrického proudu úhrada jiných půjček a úvěrů na bytové účely daň z převodu bytů a domů, notářské poplatky vypořádání dědických nebo družstevních podílů požární zabezpečení a bezpečnostní zajištění opravy a rekonstrukce modernizace půdní vestavby Bytové potřeby definuje § 6 zákona 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření.

Autor: text František Veselý