Opravy zhodnotí majetek a šetří energie: Češi se vrhli do rekonstrukcí! Co radí odborníci?

Bojovat proti vysoké inflaci, drahým energiím a nedostupným hypotékám se Češi snaží rekonstrukcemi svého bydlení. Opravená, zateplená a energeticky méně náročná nemovitost získává na ceně a šetří peněženku.
Velký zájem o úsporná řešení bydlení potvrzují i odborníci. „S ohledem na rostoucí ceny energií je nyní zájem hlavně o zateplení fasád, dveří, oken, střech, o instalaci solárních panelů, tepelná čerpadla, změny druhů vytápění, kotle…,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace stavebních spořitelen.
„Od jara registrujeme několikanásobně vyšší zájem o snižování nákladů na pořízení a provoz nemovitosti, zejména pokud jde o udržitelné fi nancování bydlení, které zohledňuje současné ekologické trendy. Zejména pokud jde o financování fotovoltaiky a solárních panelů,“ potvrzuje Petra Skrbková, šéfka hypotečních úvěrů v České spořitelně.
Právě kombinace fotovoltaiky a solárů zajistí nejrychlejší návratnost vložených peněz. „Investice se může vrátit už do 4 let, a to i bez vlastních úspor a při využití úvěru,“ uvádí Milan Pospíšil z Buřinky (Stavební spořitelny České spořitelny). Zároveň potvrzuje rostoucí zájem o nezajištěné úvěry na rekonstrukce, které se za první pololetí letošního roku zvýšily meziročně o více než polovinu.

Jak se vyznat v půjčkách na bydlení

Uvažujete, kde si půjčit peníze na rekonstrukci? Pro koupi, stavbu nebo rekonstrukci je nejvhodnější účelový úvěr na bydlení. Vybírat můžete mezi nezajištěným úvěrem ze stavebního spoření, nebo úvěrem zajištěným nemovitostí (hypotékou). Jejich společnou výhodou je nejen možnost splácení i v řádech desítek let (sníží to měsíční splátku), ale i úspora na daních. „O zaplacené úroky si můžete snížit základ daně. V praxi to znamená, že zhruba jednu splátku ročně za vás zaplatí stát v podobě snížení (vratky) daní,“ říká Jolana Dyková.
Úvěr od stavební spořitelny

  • úvěr lze rozložit v čase na 20 až 25 let, a měsíční splátka tak nezatíží rodinný rozpočet
  • pro úvěr od stavební spořitelny nemusíte mít dopředu naspořeno a ani mít uzavřené stavební spoření
  • nemusíte mít vlastní úspory v povinné výši jako u hypotéky pokud již na stavebním spoření nějakou dobu spoříte, využijete nejen vložené peníze, ale i úroky a státní podporu
  • úrokovou sazbu máte stejnou po celou dobu splácení
  • maximální částka je zpravidla do 2 500 000 Kč, na družstevní bydlení až 3 500 000 Kč
  • za aktuálních tržních podmínek jsou u nezajištěných úvěrů úrokové sazby o něco vyšší (v průměru o 1,5 procentní­ho bodu)

Hypotéka

  • získat můžete částku v řádech milionů korun, která může pokrýt až 90 % z ceny nemovitosti
  • splácení můžete rozložit na desítky let
  • výši splátek můžete upravit on-line
  • lze získat výhodnější podmínky refinancováním
  • k získání hypotéky potřebujete vlastní peníze (většinou 20 % z ceny nemovitosti)
  • neobejdete se bez nutnosti zřídit zástavu
  • musíte promyslet dobu fixace úrokové sazby
Kde vzít peníze

Rekonstrukce není otázkou pár desítek tisíc. Vysoké ceny stavebního materiálu i práce většinou vyžadují úvěr. Odborníci ale varují, že i když rekonstrukce spadá mezi tzv. rozumná zadlužení, je nutné zůstat nohama na zemi.
● Vše důkladně promyslete
Než si vezmete úvěr, zvažujte, plánujte, počítejte a poraďte se s odborníky. Při volbě jeho výše nezapomeňte na případné vícepráce a rostoucí ceny materiálu.
● Nechte si rezervu
Do oprav se nevyplatí investovat všechny úspory. „Pokud jsou tyto úspory vaše jediná rezerva, nebylo by moudré použít je k zaplacení rekonstrukce,“ radí Jolana Dyková z Buřinky.
„V případě výpadku vašich příjmů (onemocníte, přijdete o práci) se můžete ze dne na den dostat do problémů. Měli byste sice tepelné čerpadlo, ale neměli byste na živobytí,“ upozorňuje. Obecně platí, že je dobré mít rezervu ve výši minimálně šesti měsíčních platů.

Vysoká inflace mění priority

Inflace nutí řadu Čechů měnit způsoby investování. Zjistil to průzkum, který pro společnost Broker Consulting vypracovala agentura Median. „Pozitivní informací je, že lidé řeší finanční rezervu na stáří. Preferuje ji necelá polovina respondentů,“ říká Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.
„Rekonstrukci bytu či domu pak plánuje téměř třetina lidí. To jednoznačně souvisí se dvěma faktory. S koronavirovou pandemií, během níž se Češi doslova zamilovali do rekonstrukcí, a také s aktuálně vysokou cenou bytů a domů,“ dodává.

Poraďte se s odborníkem

Než vyrazíte pro úvěr, poraďte se s odborníkem, jak velké úpravy jsou nezbytné. Jinak se může stát, že až při rekonstrukci zjistíte nutnost nových rozvodů vody nebo kompletní elektroinstalace. Celková rekonstrukce je sice jednorázově vyšší výdaj, ale v konečném důsledku ušetříte čas, peníze i nervy.
Na tohle se zaměřte: ✔ Statika domu, nosnost stropů/podlah, schodiště ✔ Rozvody elektřiny, vody a topení ✔ Vliv nebezpečných materiálů a plynů (azbest, radon) ✔ Vlhkost a plísně ✔ Stav oken a dveří ✔ Izolační vlastnosti obvodových stěn ✔ Stav střechy (kvalita krovu, izolace) ✔ Efektivita způsobu vytápění

Autor: Radka Růžičková