Poradna BP: Stavební spoření je stále nejvýhodnějším produktem na trhu

Praha 7. 7. 2014 (bankovnipoplat­ky.com) – Stavební spoření je i přes své omezení z minulých let stále pro běžného spotřebitele nejvýhodnějším finančním produktem na trhu. Penzijní spoření tak stále překonává jakékoliv jiné produkty spořícího typu. Není tedy na místě tento produkt předčasně rušit.

Pokud je to možné, je téměř vždy nejvýhodnější dotáhnout stavební spoření až do konečného termínu spoření. V opačném případě by mohl být ohrožen státní příspěvek a navíc u žádného jiného produktu takto vysokého zhodnocení, které zajišťuje státní příspěvek, nedosáhnete.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, dostal jsem se do finanční tísně. Musím pořídit několik nových, nutných věcí a uhradit jiný závazek. Jediným řešením jak se z této situace dostat je zrušení stavebního spoření, kde mám zatím uloženo více než sto tisíc korun. Už jsem stejně slyšel, že stavební spoření není tak výhodné jako dříve a vyplatí se případny peníze přesměrovat na nějaký jiný produkt v bance se stejným výnosem. Co si o tom myslíte?

Odpověď odborníka:

Vážený pane, i přes omezení, která trh stavebního spoření zaznamenal v minulých letech, kdy se zejména ořezával státní příspěvek, který je pro stavební spoření velmi důležitý, zůstává i po těchto změnách stavební spoření i nadále nejvýhodnějším produktem na trhu. Jako běžný spotřebitel a klient nedosáhnete u jiných standardních produktů stejného, či vyššího zhodnocení než právě u stavebního spoření. I nadále se jedná o kombinaci vysokých spořících úroků, tedy úroků, které Vám stavební spořitelna vyplácí a státního příspěvku, který zhodnocení dále zvyšuje. Pokud tedy ještě pokračuje spoření, určitě bych tento produkt nerušil a dotáhl bych to až do konce, aby jste nepřišel případně o státní příspěvek. Žádný jiný produkt Vám totiž zhodnocení, kterého u stavebního spoření získáte nenahradí.

Celý článek naleznete zde.