Poučte se z vlastních chyb! Jak si udělat pořádek ve financích poté, co jste přečerpali rozpočet?

Každý dělá chyby, a to i v oblasti financí. Stačí, když se na chvíli utrhnete z řetězu a váš rozpočet je zničehonic jeden velký chaos. Nemusíte ale zoufat. Naopak byste se měli poučit z minulosti a udělat si konečně pořádek ve svých financích. Jak na to?

Proveďte revizi svých výdajů

Velká část lidí platí nemalé částky za služby, které nepotřebují, nebo je vůbec nevyužívají. Investujte tedy trochu času do jejich revize a ujistěte se, zda jsou pro vás tyto služby opravdu důležité. Pokud ne, neváhejte a ukončete jejich odběr.

Zároveň se zaměřte i na vaše celkové měsíční výdaje a zkuste hledat cesty, jak alespoň trochu ušetřit. Tímto způsobem můžete každý měsíc navýšit svůj rodinný rozpočet až o stovky korun.
Podle odborníků je také ideální řídit se pravidlem, podle kterého byste si měli měsíčně odložit minimálně 10 % z vašich příjmů. Pokud to ještě neděláte, když snížíte výdaje, může se vám to konečně podařit.

Zhodnoťte své finance

Jedním z nejlepších řešení, jak se připravit na budoucnost a případné nečekané výdaje, je spoření. Mezi nejvyužívanější druhy spořících produktů se řadí především stavební spoření a penzijní připojištění. U obou z nich můžete využít státního příspěvku – u první varianty získáte až 2 000 Kč ročně a u penzijního připojištění až 230 Kč ročně.

Mnohem vyššího zhodnocení můžete dosáhnout pomocí investování. To vám dokáže nabídnout výnosy nejen v desítkách, ale někdy i v stovkách procent. Vše se odvíjí od typu a délky investice, přičemž vybírat můžete například z akcií, podílových fondů, dluhopisů či kryptoměn.

Pečlivě zvažte, zda všechny placené služby skutečně potřebujete a využíváte. Jen touto revizí služeb dokážete váš rozpočet zpravidla seškrtáním zbytečných výdajů navýšit.

Mějte své platby pod kontrolou

Zbytečným problémům se vyhnete pouze tehdy, když budete mít všechny své platby pod kontrolou. Jedna nesplacená splátka může napáchat více škod, než byste čekali. Každé prodlení ve splácení či nesplacený účet za energie se totiž zapisuje do registrů dlužníků.

Do nich nahlíží všichni poskytovatelé úvěru a služeb, kteří následně hodnotí bonitu jednotlivých klientů. Bonita představuje schopnost splácet, ve které hraje roli hned několik aspektů, včetně věku, životní situace, vzdělání a platební historie klienta. Jak asi správně hádáte, vyšší šanci na sjednání úvěru mají žadatelé s vysokou bonitou.

Nehrajte mrtvého brouka

Každý problém je nutné začít řešit včas. Někteří však raději vsází na taktiku, kdy hrají mrtvého brouka a čekají, že se vše vyřeší samo. Takové chování má většinou špatný konec. V tom nejlepším případě budete nuceni zaplatit penále za nesplácení.
Jestliže nebudete své závazky splácet déle, může se váš dluh vyšplhat i na stovky tisíc korun. Poté už jste jen kousíček od toho, aby na vás bylo vydáno exekuční řízení. Bohužel se nejedná o nic výjimečného – v minulém roce totiž přibylo přes 407 tisíc nových exekucí.
Pokud si nejste jistí, zda budete schopni splácet své závazky, neprodleně kontaktujte poskytovatele a sdělte mu, v jaké situaci se nacházíte. Ten se vám pokusí vyjít vstříc a najít cestu, která bude vyhovovat jak vám, tak i jemu samotnému.

Insolvencí život nekončí

Špatné plánování a pár neuvážených kroků vás může dovést až do insolvence. Návrh na ni můžete podat vy, nebo váš věřitel. V souvislosti s ní můžete samozřejmě požádat i o oddlužení, kdy se za zvýhodněných podmínek zbavíte všech svých dluhů.

Ve většině případů insolvence končí do 3 až 5 let, během kterých splácíte své závazky na základě nového splátkového kalendáře. Insolvencí však život nekončí. I po oddlužení můžete zažádat o úvěr a využívat téměř všech výhod, které nabízí tuzemské banky.

Jak už to ale bývá, i půjčka po ukončení insolvence má svůj háček. Banky zpravidla půjčí pouze klientům, kteří již nemají záznam v insolvenčním rejstříku. Ten se maže do 5 let od jejího ukončení.
Jestli si nemůžete dovolit čekat, větší šanci na schválení úvěru budete mít u nebankovních společností. Tuto možnost byste však měli zvažovat jen v nevyhnutelných situacích a pouze tehdy, kdy máte jistotu, že vše řádně splatíte.