Při koupi družstevního bytu hypotéka mnohdy nepomůže. Obraťte se raději na stavební spořitelnu

Pořídit si vlastní bydlení, či žít v nájmu? V poslední době ani jedna z možností není žádným ternem. Drahé hypotéky, růst cen stavebních materiálů, ale i zvyšující se ceny nájmů svým způsobem tak nahrávají další formě bydlení, jíž jsou družstevní byty. Jejich financování má ale svá specifika.

„Nemovitosti k vlastnímu bydlení jsou v Česku nejobtížněji dostupné prakticky z celé Evropské unie. Připočtěme vysoké ceny stavebních materiálů a prací. Také nájmy bytů v poslední době rychle rostou. Cenově nedostupné byty jsou pro velkou část mladé generace významnou překážkou při zakládání rodiny. Lidé se proto logicky poohlížejí i po jiných formách vlastnictví. To vše dnes oživuje poptávku po družstevních bytech,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Podpora družstevního bydlení je i důležitým prvkem státní koncepce bytové politiky „Koncepce 2021+“, s níž přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. Klade si mimo jiné za cíl představit nový investiční program pro družstevní byty a je to i jedno z doporučení projektu OECD na téma dostupnosti bydlení v České republice. Podle něj by měl stát podpořit navýšení podílu družstevních bytů.

Nevlastníte byt, ale členský podíl v družstvu

Družstevní bydlení představuje variantu mezi vlastním a nájemním bydlením. I někteří developeři tuto formu bydlení zahrnují do své nabídky.

Člověk, který si družstevní byt pořídí, se nestává jeho majitelem, ale nájemcem. Vlastní členský podíl v družstvu, který je vlastníkem domu, a tak je i uveden v katastru nemovitostí. Družstevníci pak měsíčně platí nájemné zahrnující náklady na údržbu a správu domu, případně i splátky dlouhodobého investičního úvěru poskytnutého na družstevní bytovou výstavbu.

Člověk, kterýsi družstevní byt pořídí, se nestává jeho majitelem, ale nájemcem, vlastní členský podíl v družstvu, které je vlastníkem bytového domu

Při nákupu družstevního podílu je třeba disponovat částkou ve výši pětiny až třetiny z celkové ceny bytu. Při současných cenách bytů to obvykle vychází na 1,5 až 2,5 milionu korun. Jak odborníci na danou problematiku upozorňují,
výhodou je, že zájemce o družstevní byt nemusí splnit přísné podmínky, které jsou třeba u hypoték. Při koupi obvykle neprokazuje své příjmy a ani nemusí ničím ručit. Bytový dům totiž kupuje družstvo.

„Základní výhodou družstevního bydlení je, že bytové družstvo vyřizuje všechny záležitosti s financováním, tedy se získáním úvěru, a nezatěžuje tím člena bytového družstva,“ doplnil Martin Kroh, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení.

Na členský podíl úvěr od stavební spořitelny

Pro mnohé zájemce o koupi družstevního bytu však počáteční vklad, oněch zhruba 20 až 30 procent z celkové ceny, může být problém. Ne každý disponuje například dvěma miliony korun v hotovosti, které může ihned složit. Řešením tak může být úvěr.
Pokud nemáte v zásobě jinou kvalitní nemovitost, kterou byste mohli ručit, resp. poskytnout bance do zástavy, nepočítejte s tím, že vám banka poskytne hypoteční úvěr. Členským podílem v družstvu totiž ručit nemůžete.
Úvěrový produkt určený pro koupi družstevního bytu nabízejí stavební spořitelny, jedná se o nezajištěné překlenovací úvěry. A jak Právu potvrdili zástupci spořitelen, mezi lidmi je o financování družstevního bydlení zájem.
„Vzhledem k nepřetržitě rostoucím cenám nemovitosti se začíná stávat vlastní bydlení nedosažitelné, proto je financovaní družstevního bydlení čím dále tím víc populárnější a pro mnoho klientů i snadněji dostupnější. Není nutno zajištění úvěru nemovitostí a nabídka platí jak pro novostavby, tak i pro starší družstevní byty. Obliba financování družstevního bydlení se odráží i v číslech – ve srovnání s předchozím rokem jsme poskytli o 20 procent více úvěrů v rámci tohoto produktu,“ uvedla Martina Kotasová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Nabídka stavebních spořitelen pro financování družstevního bydlení

ČSOB Stavební spořitelna Klient si na pořízení družstevního bytu může u banky půjčit až 2,5 milionu korun s maximální splatností 20 let. Roční úroková sazba dosahuje 7,6 procenta. Stavební spořitelna České spořitelny Buřinka klientovi poskytne nezajištěný Úvěr na družstevní bydlení až do výše 3,5 milionu korun, se splatností do 25 let. Aktuální úroková sazba je 6,89 procenta ročně, přičemž je možné si vybrat mezi tříletou fixací a pevno sazbou po celou dobu úvěru.
„Velkou výhodou Úvěru od Buřinky je jeho anuitní splácení, tzn. že klient splácí jistinu svého úvěru již od první splátky,“ doplnila Monika Kopřivová, mluvčí spořitelny. Modrá pyramida Banka nabízí Rychloúvěr pro financování družstevního bydlení. Klientovi půjčí maximálně 2,5 milionu korun, délka splatnosti je až 20 let. Aktuální úroková sazba u 5leté fixace je 6,49 procenta ročně. Moneta stavební spořitelna Nabízí překlenovací úvěr ve výši až 2,5 milionu korun, se splatností 25 let a úrokovou sazbou od 6,99 procenta ročně. „Další možností pro financování družstevního bydlení je úvěr ze stavebního spoření, kde se sazba odvíjí od výše sazby u stavebního spoření (může být max. o 3 % vyšší), jinak jsou parametry stejné,“ doplnila mluvčí Zuzana Filipová. Raiffeisen stavební spořitelna Úvěr bez zástavy nemovitosti banka poskytne až do výše dvou milionů korun. Úroková sazba je fixována na tři nebo pět let, k 15. listopadu 2022 její výše činila 6,64 procenta ročně. Úvěr je nutné splatit do 25 let. Zdroj: stavební spořitelny, údaje k 16. listopa­du 2022

„S ohledem na aktuální vývoj na trhu bydlení a zejména vysoké ceny nemovitostí vnímáme výstavbu a podporu družstevního bydlení jako jednu z cest, jak zvýšit dostupnost bydlení např. pro mladé rodiny. I z tohoto důvodu očekáváme do budoucna nárůst zájmu o financování družstevního bydlení a plánujeme tedy i nadále zlepšovat naši úvěrovou nabídku určenou k financování tohoto segmentu,“ sdělil Právu Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky a Modré pyramidy.

Pro financování pořízení družstevního bytu je možné využít i tzv. předhypoteční úvěr, který mají některé banky ve svém portfoliu. Podmínkou však je, že klient daný družstevní byt nejpozději do roka až dvou získá do osobního vlastnictví. Předhypoteční úvěr je vždy poskytován s následným hypotečním úvěrem, přičemž po dobu jeho trvání splácíte jen úroky. Jakmile družstevní byt získáte do osobního vlastnictví a do katastru nemovitostí je k němu vloženo zástavní právo ve prospěch banky, je předhypoteční úvěr jednorázově splacen hypotečním úvěrem.

Barbora Buřínská