Rady, jak se vyznat v oblasti stavebního spoření

Stavební spoření je stále mezi lidmi velmi populární a sjednává si ho více a více lidí. Jedná se o bezpečný způsob, jak si uložit peníze v době vysoké inflace. Stavební spoření může zmírnit dopad inflace na vaše úspory a pro každého je skvělou možností. Podívejme se na to, jak stavební spoření funguje a co byste o něm měli vědět.

Co je stavební spoření a jak ho využít?

Stavební spoření je velmi specifické, protože ho můžete využít na koupi nemovitosti nebo pozemku, rekonstrukci nebo stavbu domu. Jedná se o dlouhodobý typ spoření, které se vám vyplatí jedině v případě, že budete spořit minimálně 6 let. Úroková sazba se pohybuje kolem 2,5 procent. K tomu ale získáte ještě státní příspěvek, když budete měsíčně spořit určitou částku.

Jak si vybrat nejlepší stavební spoření?

V první řadě se musíte dívat na úrokovou sazbu. Čím bude vyšší, tím lepší. Úrok je pevně daný ve smlouvě a platí minimálně 6 let. Poté ji může spořitelna snížit, ale o všem budete předem informováni. Dívejte se také na poplatky, podmínky založení nebo možnost úvěru ze spoření. Některé spořitelny poskytují také stavební spoření pro děti, kde jsou výhodnější podmínky.

Výhody a nevýhody stavebního spoření

Pozitivem stavebního spoření je jeho bezpečnost, vysoké úrokové sazby, pojištění vkladů a získání velmi výhodného úvěru na bydlení, na které nemusíte mít ušetřené peníze bokem. Negativem mohou být vysoké poplatky za všechno, nízké zhodnocení a dlouhá doba spoření. Na peníze nemůžete sáhnout prvních 6 let.

Jaké jsou další způsoby spoření peněz?

Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit peníze do budoucnosti. Investování je známé, ale představuje mnohem vyšší rizika. Bitcoin a další kryptoměny jsou transparentní a neovlivňuje je inflace. Pojí se k nim ale vysoké riziko, že přijdete o vše, protože to s nimi musíte umět. Pro mnoho lidí představují způsob úspory také nemovitosti, nákup zlata a další.