Rok s koronavirem: Češi chtějí bydlet ve vlastním a hypotéky se nebojí

Češi chtějí bydlet ve vlastním a v touze po bydlení je nezastaví ani pandemická situace. Také statistiky ČNB o tzv. nevýkonných hypotečních úvěrech potvrzují velmi dobrou platební morálku Čechů. Podle aktuálního průzkumu ČBA Češi a financování bydlení má hypotéku 16 % Čechů a 13 % ji plánuje.

Podle čeho se rozhodují při výběru poskytovatele? Boom hypoték nekončí Loňský rok byl pro hypotéky rekordní a pokud si někdo myslel, že se letos hypoteční boom utlumí, zřejmě jen nevěřícně kroutí hlavou. Objemy obchodů bank za první čtvrtletí letošního roku ukazují, že zájem Čechů o hypotéky nijak neutichá. Spíše naopak. Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly dle údajů ČNB v březnu 2021 celkového objemu 32,7 mld korun. To je o 10,2 mld. korun více než v únoru 2021 a především to je o 16,4 mld. korun více než v březnu 2020.

Tento objem přestavuje nárůst oproti loňskému březnu o 101 %. Rekordy trhají také refinancované hypotéky Také refinancované hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen lámou rekordy a v březnu dosáhly objemu 11,1 miliard korun. To je pětkrát více, než je obvyklé.

Hypotéku na bydlení, rekonstrukci a vybavení z úspor

Česká bankovní asociace se v letošním průzkumu Češi a financování bydlení zaměřila na chování Čechů ve vztahu k financování jejich bydlení. Reprezentativní vzorek populace tvořilo 1000 dotazovaných a průzkum probíhal letos v březnu. Nákup vlastního bydlení by 53 % dotazovaných řešilo především hypotékou, pětina úvěrem ze stavebního spoření, 33 % dotazovaných uvedlo, že by nákup vlastní nemovitosti financovali z vlastních úspor. Rekonstrukci by hypotékou řešilo 17 % respondentů, vybavení domácnosti dokonce pouze 6 % dotázaných. Nejčastěji by Češi financovali rekonstrukci či nákup vybavení z vlastních úspor. Hypotéku nejčastěji do dvou milionů korun V průzkumu uvedlo 16 % dotazovaných, že aktuálně splácí hypoteční úvěr. Téměř tři čtvrtiny lidí má hypotéku sjednanou až do výše 2 milionů korun. Ovšem ti, co s hypotékou teprve počítají, plánují, že si budou žádat o vyšší částku. Hypotéku na více než 5 milionů korun mají nebo si plánují vzít nejčastěji lidé z Prahy.

Autor: Poradci sobě