Spoření na vlastní bydlení – co vzít v potaz?

Vysoká inflace požírá úspory na vlastní bydlení rychleji než v minulosti. Aby si střadatelé udrželi co největší část reálné hodnoty svých úspor, musí se intenzivněji poohlížet po příležitostech zhodnocení, které jim aktuálně nabízí investiční či spořicí produkty. Na níže uvedených řádcích se dozvíte, jaké parametry finančního produktu brát v potaz.

Garanci zhodnocení

Na finančních trzích platí pravidlo, že čím vyšší je potenciální zhodnocení, tím vyšší jsou potenciální rizika. Produkt garantující vysoké zhodnocení s nulovými či minimálními riziky neexistuje. Zároveň je vhodné si zjistit, na jaký časový horizont je zhodnocení počítáno, např. u stavebního spoření se setkáme s informacemi o zhodnocení které vychází z toho, že klient splní požadavky na státní podporu, tu využije v její maximální výši, tj. peníze bude mít ve stavebním spoření uloženy min. 6 let.

Poplatky

U finančních produktů se můžete setkat s poplatky účtované při uzavření produktu, v průběhu platnosti produktu (tzv. poplatky za správu) či ukončení produktu. Zejména výše vstupních a výstupních poplatků může snadno dosáhnout úrovně vyšších jednotek procent (např. u akciových podílových fondů je to zpravidla 5 % z investované částky).

Kurzová rizika

V případě, že je finanční produkt veden v cizí měně, je vhodné se ptát na existenci měnového zajištění. V opačném případě riskujete, že vaše zhodnocení v době výběru peněz z finančního produktu negativně ovlivní posilující koruna.

Investiční horizont

Jednotlivé skupiny finančních produktů jsou vhodné na uložení peněz po různou dobu, např. u dynamických finančních produktů v podobě akcií či akciových podílových fondů je tímto období horizont 5 a více let. Konzervativní finanční produkty s potenciálem nízkého zhodnocení pak mohou mít investiční horizont cca 3–5 let.

Možnosti výběru

Určitě je vhodné si zjistit, jaké jsou možnosti vybrání peněz v době, kdy je budete potřebovat investovat do lepšího bydlení. Důležité jsou zejména:

  • poplatky spojené s výběrem,
  • možnosti výběru ve smyslu jejich frekvence a výše,
  • rychlost vypořádání prostředků z finančního produktu, tj. za jak dlouho vám budou peníze odeslány na účet.

Autor: Petr Rozkošný