Stavebko je mezi Čechy nejoblíbenější, dohánějí ho ale investice do zlata

Podle Barometru obliby spoření je stavební spoření již sedmý kvartál za sebou nejvíce preferovaným způsobem ukládání peněz. Ve 3. čtvrtletí ho za zvlášť zajímavé k ukládání nebo spoření považovaly tři pětiny lidí. Polovinu Čechů však zaujaly i investice do drahých kovů.

„Stavební spoření je stále jediná forma uložení peněz, která se už sedmé čtvrtletí po sobě pohybuje výrazně nad 50 procenty obliby,“ uvedl tajemník AČSS Jiří Šedivý k výsledkům průzkumu společnosti IBRS.

Výsledky Barometru odrážejí pozoruhodný vývoj na trzích. Preference investic do drahých kovů (zlata a stříbra) jako možností zajímavého zhodnocení peněz již druhým rokem rostou.

Zatímco v prvním čtvrtletí 2016 je považovalo za zvlášť zajímavé 38 procent respondentů, nyní je to o dvanáct procentních bodů více. Letošní růst ceny zlata totiž oblibu investic do drahých kovů dostal na úroveň 50 procent.

Srovnatelně si stojí i doplňkové penzijní spoření, které preferuje každý druhý dotázaný.

Více než dvě pětiny lidí za obzvlášť zajímavé považují ukládání peněz na spořicí účet. Pro třetinu lidí jsou nejpreferovanější investice do podílových fondů či nákup akcií nebo obligací. Čtvrtina pak jako zajímavou možnost vidí spoření na termínovaných vkladech. Každý pátý člověk nejvíce preferuje ponechání peněz doma, tzv. spoření v šuplíku či do matrace.

„Uvidíme, jak s výsledky zahýbá nedávné zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Pokud by v souběhu s proinflačními tlaky pokračovalo, šanci k růstu mají další produkty, například termínovaný vklad, nyní nejméně oblíbený,“ dodal Šedivý.

novinky.cz