Stavební spoření a penzijní připojištění. Taje a záludnosti správného ukládání peněz je dobré znát

Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v účastnických fondech, ve kterých nyní zhodnocuje vklady přes 1,06 milionu lidí. A další střadatelé přibývají. Potvrzuje to Asociace penzijních společností. Celkově mají Češi v penzijních fondech na stáří připraveno přes 468 miliard korun.

Manažer SMS finance Radim Frolík hovoří v naší radioporadně o zásadách správného spoření. Jaká je aktuální situace a aktuální podmínky ve stavebním spoření? Jaké částky jsou měsíčně výhodné, na jak dlouhé časové úseky uzavřít smlouvu, abychom získali podpora od státu?

Každý rodič chce dopřát svému dítěti úspěšný start do života. Může jít o finanční přilepšení, studium v zahraničí nebo vlastní bydlení. Jak nejlépe ukládat peníze, aby po 20 letech byla naspořená suma co největší?
Většině rodičů je to jasné: založíme dítěti stavební spoření, o peníze nemůžeme přijít. Ale vyplatí se stavební spoření dlouhodobě? A jaké další produkty nabízí trh? Možností, kam peníze ukládat, existuje celá řada. A výsledek spoření se může lišit až o desetitisíce ko­run.

Jak vysokou mám zvolit cílovou částku, když chci čerpat překlenovací úvěr? U překlenovacího úvěru je obvykle cílová částka rovna výši překlenovacího úvěru. Vyšší cílová částka by znamenala pouze vyšší poplatek za uzavření smlouvy a delší čekací dobu na přidělení úvěru.

Autor: Jana Kudyvejsová, Milan Baják