Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm let. Zájem Čechů o „stavebko“ potvrzují i rostoucí počty uzavřených smluv. Stavební spořitelny na oživení zájmu reagují. Začínají vylepšovat podmínky, za kterých je možné spořit a získat úvěr.

„Stoupající obliba se projevuje i v meziročních výsledcích. Stavební spořitelny loni podle oficiálních statistik poskytly úvěry za 67,4 miliardy korun a pokořily tak desetiletý rekord. Oproti roku 2017 tato suma stoupla o 22 %. Nových smluv o stavebním spoření bylo v roce 2018 uzavřeno přibližně 486 tisíc, což znamená nárůst o 14 %,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

„V letošním roce očekáváme další nárůst,“ dodává Jan Jeníček, předseda AČSS.

„Stavebko je dlouhodobě jediným zabezpečeným spořicím produktem, který poráží inflaci. K vyššímu zájmu v poslední době přispívá i potřeba mít naspořeny vlastní peníze při žádosti o úvěr na bydlení,“ vysvětluje důvody růstu atraktivity místopředseda AČSS Tomáš Kořínek.

V průzkumu označilo 41 % Čechů stavební spoření jako atraktivní produkt. Ještě na podzim 2017 podobně odpovědělo jen 35 % dotázaných a v roce 2011 to bylo jen 19 % lidí. „Nejen že se zlepšuje vnímání stavebního spoření, klienti zároveň opravdu chtějí ve stavebku spořit,“ poznamenává Tomáš Kořínek.

Na oživení zájmu o stavební spoření začínají reagovat akčními nabídkami i stavební spořitelny.