Stavebním spořením lze porazit současnou inflaci. Vyplácí se díky státním příspěvkům a konkurenčnímu boji

Zatímco zhodnocení na spořicích účtech bank v současnosti nestačí pokrýt rostoucí inflaci, stavební spoření se vyplácí. Stavební spořitelny nyní mají stejně nízké úročení jako spořicí účty, v průměru přes jedno procento. Když se k tomu ale připočte státní podpora a současné bonusové akce stavebních spořitelen a klient spoří minimálně šest let, roční zhodnocení se zvýší nad tři a půl až více než čtyři procenta. A to stačí porazit i současnou přibližně tříprocentní inflaci.

Atraktivitu stavebního spoření zvyšuje hlavně státní příspěvek. Klienti mají nárok za každý rok na státní podporu odpovídající deseti procentům z ročně naspořené částky, maximálně ale dva tisíce korun ročně. Současné akce stavebních spořitelen umožňují navíc snížit drahý poplatek za uzavření smlouvy, který je jedno procento z cílové částky. Smlouvy sjednávané nejméně na cílovou částku 150 tisíc nebo 200 tisíc korun nyní klienti získají zdarma. Díky tomu ušetří až dva tisíce korun a zvýší si tím zhodnocení vkladu. Některé spořitelny dokonce nabízejí, že uhradí vstupní poplatek ve výši 2500 korun.

Už od začátku ledna takto nové klienty láká Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), Raiffeisen stavební spořitelna a Wüstenrot stavební spořitelna. Minulý týden se k nim přidala Stavební spořitelna Modrá pyramida a v pondělí i Stavební spořitelna České spořitelny.

S obdobnými akcemi stavební spořitelny doposud přicházely koncem roku. Snažily se tím podchytit lidi, kteří si na poslední chvíli chtěli zajistit státní příspěvek za celý končící rok. Jednou z výhod stavebního spoření totiž je, že k jeho získání není nutné pravidelně spořit každý měsíc, ale vklad je možné vložit až na konci roku. V jiných obdobích roku se akce stavebních spořitelen objevovaly ojediněle.

Podle vyjádření tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého je jedním z důvodů konkurenční boj. „Stavební spořitelny se snaží získat nové klienty, aby měly dostatek peněz na úvěry,“ říká Šedivý. Během loňského roku stavební spořitelny nabraly bezmála 546 tisíc nových smluv na spoření, což je ve srovnání s předchozím rokem o 12 procent víc. Celkově tak evidují kolem 3,2 milionu spořicích smluv. Zhruba třetina jich je však starších než šest let.

Ale s dalším přílivem peněz na tyto smlouvy stavební spořitelny nemohou s jistotou počítat. A to proto, že jde o klienty, kteří z nich peníze mohou kdykoliv vybrat, aniž by přišli o státní příspěvek. Při dřívějším ukončení smlouvy než po šesti letech klient naopak na státní podporu ztratí nárok.

Stavebním spořitelnám se také zmenšuje polštář peněz, které mohou využít na úvěry. Ke konci loňského září Češi u nich měli na vkladech celkem 355 miliard korun. Zhruba 287 miliard korun však dosáhla celková suma, kterou stavební spořitelny lidem rozpůjčovaly. Díky tomu vzrostl poměr úvěrů ke vkladům v celém sektoru stavebních spořitelen na nadprůměrných 81 procent. V některých stavebních spořitelnách je ještě vyšší. Například ještě v roce 2016 byl poměr v tomto odvětví okolo 66 procent.

„Objem vkladů, které mohou stavební spořitelny půjčit na úvěry, se tak stále snižuje,“ potvrzuje analytik Petr Kielar, který sleduje vývoj tohoto trhu. „Stavební spořitelny budou pokračovat v silí získávat nové smlouvy i v dalších částech roku,“ řekl Kielar.

Součástí akcí jsou i další finanční bonusy. ČMMS a stavební spořitelna Raiffeisen nabízejí i finanční prémie za pořízení bankovního účtu v rámci svých skupin. Českomoravská stavební spořitelna další prémii za sjednání penzijního spoření. „Při šestileté době spoření a splnění podmínek pro maximální státní podporu je čisté roční zhodnocení na nově uzavřených smlouvách 4,3 procenta,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí ČMSS.

Podle Lenky Molnárové, mluvčí stavební spořitelny Raiffeisen, klienti u ní dosáhnou na podobné zhodnocení. „Podmínkou je založení Chytrého účtu v Raiffeisenbank a jeho aktivní využívání. Po čtyřech měsících klientovi připíšeme jeden tisíc korun, další tisícovku po dvanácti měsících,“ řekla Molnárová.