Úrokové sazby rostou, a s nimi i zájem o úvěry

Srpnová čísla ČNB přinesla další překvapení. Sazby sice rostou, přesto jsou objemy úvěrů rekordní. Alespoň u stavebních spořitelen.

V červenci to vypadalo, že s růstem úrokových sazeb zájem o nové úvěry ochabuje. Srpnová data, která dnes zveřejnila Česká národní banka, však ukazují něco jiného. Úrokové sazby sice rostou i nadále, ale objem zajištěných úvěrů stavebních spořitelen poskočil směrem vzhůru a vytvořil nový rekord. Hypotéky ostatních bank se naproti tomu chovají umírněně. Ctí zákon nabídky a poptávky a i když jejich objem je o 70 % vyšší, než před rokem, trend je spíše klesající.

Úvěry zdražují svižným tempem
Úrokové sazby nových zajištěných úvěrů stavebních spořitelen i ostatních bank poskočily směrem vzhůru přibližně stejně – o nějakých deset bazických bodů. Tempo růstu se v posledních měsících nemění a jak stavební spořitelny, tak i ostatní banky zdražují hypotéky stejným tempem. Stavební spořitelny však naskočily na růstovou vlnu o něco později a díky tomu jsou jejich úrokové sazby o něco nižší. Zatímco hypotéky ostatních bank jsou úročeny sazbou 2,35 %, stavební spořitelny jsou o 19 bazických bodů níže, na 2,16 %.

Stavební spořitelny přesto zaznamenaly rekordní zájem o úvěry
Rostoucí cena úvěrů by měla vést k potlačení zájmu o půjčování. Ale nevede – alespoň u stavebních spořitelen. Podívejme se blíže na následující dva grafy. Na nich vidíme objem nově poskytnutých zajištěných úvěrů na bydlení (hypoték) stavebních spořitelen (vpravo) a ostatních bank (vlevo). Tmavší, výraznější barvou jsou vyznačeny čisté nové úvěry, bez refinancování, refixací a dalších ujednání.

Zde je dobře vidět, že v srpnu poskytly stavební spořitelny 6,9 mld. korun nových úvěrů, což je historický rekord. Ostatní banky v srpnu vykázaly 25,7 mld. korun nových úvěrů což je sice absolutně více, ale podstatně méně, než červnových 33,7 mld. Kč. Zdá se tedy, že úvěrové obchody stavebních spořitelen stále rostou, zatímco situace v ostatních bankách se postupně konsoliduje.

Přirozeně nelze vyloučit, že časové zpoždění stavebních, které vidíme u úrokových sazeb, se odrazí i v objemech úvěrových obchodů. Pokud by tomu tak bylo, pak je možné, že stavební spořitelny byly v srpnu na maximu, které ostatní banky zažily v červnu. A mělo by to i svou logiku – srpnové úrokové sazby stavebních spořitelen jsou skutečně blízké červnovým sazbám ostatních bank. Ale přiznejme si, že jde skutečně jen o spekulaci. Na další vývoj si prostě budeme muset počkat.

Autor: Petr Kielar