Úvěr ze stavebka se hodí pro menší opravy a rekonstrukce

Praha 30. května (Lidové noviny) – Přestože nad stavebními spořitelnami se již druhým rokem vznáší nejistota ohledně chystané novely zákona o stavebním spoření, úvěrům ze stavebního spoření ještě zdaleka neodzvonilo a stále představují významnou alternativu k financování bydlení.

Jejich největší výhodou oproti klasickým hypotečním produktům je, že umožňují získat poměrně velký balík peněz, aniž by bylo zapotřebí ručit nemovitostí. A to bude klienty v kombinaci s garantovanou výší úrokové sazby po celou dobu splácení nebo s možností provádět mimořádné splátky úvěru bez sankcí vždy přitahovat.

Jenom od začátku roku do konce dubna poskytly stavební spořitelny úvěry celkem za 14,4 miliardy korun, což je zhruba o 10 procent více než loni. Nejúspěšnější v tomto ohledu byla jednička na trhu Českomoravská stavební spořitelna, u které si lidé letos přes překlenovací nebo klasické úvěry na stavební spoření napůjčovali více než 8,4miliardy korun.

„V poslední době sledujeme rostoucí význam rekonstrukcí a modernizací domů a bytů, jejichž cílem je dosažení významných energetických úspor,“ sdělil tiskový mluvčí „Lišky“ Rostislav Trávníček s tím, že přibližně polovina všech poskytnutých úvěrů směřuje právě do této oblasti. „Jedná se především o zateplení fasády, výměny oken nebo pořízení solárních panelů,“ potvrdila Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Té letos patří v úvěrování druhé místo, když poskytla půjčky celkem za 2,5miliardy korun, což je o šest procent více než loni. Raiffeisen se na financování rekonstrukcí a modernizací domů podle ekologických trendů přímo specializuje v rámci speciálního programu Eko. „Klienti s ním získají výhodnou úrokovou sazbu a úvěrovou smlouvu zdarma,“ vysvětlila Jechová. Například na výměnu kotle, radiátorů nebo na instalaci tepelně regulačních systémů je možné přes REKO půjčku získat bez zajištění až 500 tisíc. Úroky začínají na 4,9 procenta za rok.

Dosavadním skokanem roku je Stavební spořitelna České spořitelny, která letos klientům na bydlení půjčila necelé dvě miliardy korun, což je téměř o 40 procent více než loni. „Ve středu zájmu klientů v současnosti dominuje nezajištěný Úvěr od Buřinky, který jsme uvedli na trh před necelým rokem. Jde o odezvu na volání po jednoduchém a srozumitelném úvěru, po jeho rychlém vyřízení a nízké splátce. Klient podepisuje smlouvu při první návštěvě banky,“ uvedla mluvčí spořitelny Zdenka Blechová.

Hypotéky, nebo úvěr?

Nedařilo se naopak Modré pyramidě (stavební spořitelna pod křídly Komerční banky), když jí objem poskytnutých úvěrů meziročně klesl o 20 procent na 1,1 miliardy korun. Spořitelna propad vysvětluje nárůstem zájmu o hypotéky. „Nabízíme vedle úvěrů ze stavebního spoření také hypotéky Komerční banky, a tak klient může zvolit tu variantu, která je pro něho v danou chvíli výhodná,“ vysvětlila mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková a dodala, že v současné době lidé více než dříve využívají k pořízení bydlení (koupě nebo stavba bytu nebo domu) hypotéky a úvěry ze stavebního spoření využívají k rekonstrukcím, modernizacím nebo opravám.

Rozhodování mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření (případně překlenovacím úvěrem, který spořitelny poskytují v době, kdy klient ještě nesplňuje požadavky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření) zaměstná inzerce vá množství z více než 4,3 milionu Čechů, kteří si na stavební spoření ukládají peníze.
V předchozích letech platilo, že lidé by se neměli rozhodovat jen podle výše úroků a splátek a největší pozornost by měli věnovat velikosti úvěru. Jednoduchým kritériem ještě loni bylo, že kdo si chtěl půjčit milion korun a více, měl zvolit raději hypotéku. Do milionu vycházel výhodněji úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr.

Spojit bydlení s penzí

Dnes však už tato matematika není tak jednoznačná. Podle makléřů s ní zamíchaly především rekordně nízké sazby na hypotečním trhu a také samotné banky, které snižují celkové náklady na úvěry tím, že ruší poplatky za správu úvěrových účtů. Řada z bank také odstranila vstupní náklady spojené s úvěrem, jako například platby za odhad nemovitosti či za sjednání půjčky.

„Hranice pro výhodnost hypoték se s ohledem na rušení poplatků za vedení úvěru a dalších neustále snižuje. Řekl bych, že dnes už začíná na půl milionu korun,“ řekl LN Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která sdružuje hypoteční makléře.

„Pokud chce někdo čerpat úvěr menšího rozsahu ve výši do 300 tisíc například na rekonstrukci, stále platí, že úvěr ze stavebního spoření je dobrou volbou,“ dodal Ostatek.

Přestože objem úvěrů ze stavebního spoření v letošním roce roste, spořitelny nabírají méně klientů než v minulosti. Loni spořitelny uzavřely zhruba 580 tisíc smluv včetně těch o navýšení cílové částky, předloni to bylo o 100 tisíc více.

Podle odborníků je trh ovlivněn značnou nejistotou, kterou představují chystané legislativní změny. Poslanci se v zimě postavili za vládní novelu zákona o stavebním spoření, která mimo jiné klientům spořitelen nařizuje, aby od roku 2014 prokazovali, že úspory na stavebním spoření využili na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti, jinak přijdou o státní podporu. Na druhé straně by naspořené peníze mělo být možné přesunout na doplňkové penzijní spoření.