Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je o 11,2 procenta méně než v červenci 2020. Zároveň je to o čtyři miliardy korun (o 30 procent) více než v srpnu 2019. Vyplývá to ze statistik České národní banky a České bankovní asociace.

„Pokud zůstanou prodeje na úrovni posledních tří měsíců, máme před sebou zcela rekordní rok. S ohledem na probíhající koronavirovou anabázi jsou tyto výsledky až neuvěřitelné,“ komentoval čísla hlavní poradce asociace Vladimír Staňura. Letní měsíce přitom bývají tradičně slabšími.

„Tady bych si zaspekuloval s tím, že v létě bývají lidé na dovolené. Letos jsme byli doma, a tak jsme se věnovali více bydlení. Nejsilnějším tahounem vysokých prodejů ovšem zůstává nadále velmi nízká RPSN (roční procentní sazba nákladů) a úrokové sazby,“ dodal.

IndexRPSN ČBA (průměrná RPSN) podle statistiky ČNB byla za srpen u hypotečních úvěrů na bydlení 2,29 procenta. Proti červenci 2020 klesla o 0,08 procentního bodu. V srpnu 2019 byla 2,77 procenta, tudíž v srpnu 2020 došlo k ročnímu snížení o 0,48 procentního bodu. To představuje snížení měsíční splátky u průměrné hypotéky o více než 1 100 Kč.

„RPSN stále klesá, ale mám za to, že tento pokles se už brzy zastaví. Na trhu je obrovské množství peněz. To je dáno několikaletou intervencí ČNB ve snaze udržet inflační cíl dvě procenta oslabit korunu a podpořit tak ekonomiku. Přestože tyto intervence dávno ustaly, na trhu je obrovské množství peněz. K tomu je potřeba přičíst zadlužování státu a vysoké schodky státního rozpočtu. To vše vytváří inflační očekávání, které časem povede k růstu úrokových sazeb,“ upozornil Staňura.
Ostatně sazby na mezibankovním trhu už pomalu rostou. To znamená, že rostou i sazby, za které se banky refinancují nebo od kterých odvozují cenu peněz, když ‚naceňují‘ hypoteční úvěry. Jinými slovy, bankám se zmenšuje prostor pro snižování RPSN hypotečních úvěrů.

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (přechod k jiné bance) za srpen zůstává na vysoké úrovni a dosáhlo 3,5 miliardy korun, tedy stejně jako v červnu a červenci. Pro srovnání měsíční průměr refinancování byl v loňském roce 2,4 miliardy korun. V příštích měsících se podle Staňury dá očekávat, že při nízkých RPSN hypotečních úvěrů bude objem refinancování zůstávat vysoký, což ostatně poslední měsíce jasně prokázaly.

Zdroj: ČTK