Zájem o stavební spoření roste, atraktivní je pro téměř polovinu populace

Popularita stavebního spoření u české populace roste, za posledních devět let se jeho atraktivita více než zdvojnásobila. Roste i počet lidí, kteří si stavebko plánují sjednat. Podle prognózy Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) bude letos uzavřeno více spořicích smluv než v loňském roce.

Pravidelné šetření agentury IBRS ukázalo, že v letošním roce atraktivita stavebního spoření dosáhla maximální hodnoty za posledních devět let, tedy od počátku šetření. Stavebko je tak zajímavým produktem pro téměř polovinu populace. Přitom ještě dva roky zpátky se kladně vyjádřila zhruba třetina a v roce 2011 dokonce sotva pětina Čechů.

„Stavebko se vrací na pozici produktu, který patří do každé rodiny. Stavební spořitelny postupně vylepšují svou nabídku, k vyššímu zájmu v poslední době přispívá i potřeba mít naspořeny vlastní peníze při žádosti o úvěr na bydlení,“ uvedl Tomáš Kořínek, místopředseda AČSS

V oblibě spoření stavebko vytvořilo rekord

Oblibu stavebního spoření dokazují i výsledky Barometru obliby spoření od agentury IBRS, který bez ohledu na to, zda Češi daný produkt využívají či nikoli, hodnotí různé možnosti ukládání nebo spoření peněz jako obzvláště zajímavé.

Stavební spoření se již čtvrtým rokem drží na první příčce pomyslného žebříčku. Poslední měření ve druhém čtvrtletí letošního roku ukázalo, že tomuto produktu důvěřuje nejvíce Čechů v historii daného barometru oblíbenosti spoření. Aktuálně ho za nejzajímavější možnost ukládání peněz považují tři pětiny z nich.

AČSS: Počet smluv letos překoná půl milionu

Rostoucí popularita stavebního spoření se odráží i na zájmu si tento produkt sjednat. Aktuálně podle průzkumu INRS o tom uvažuje každý zhruba sedmý až osmý Čech.

Zvyšující se zájem o sjednání smlouvy se projevil už v loňském roce, kdy stavební spořitelny zvýšily své prodeje o 15 procent na více než 480 tisíc smluv (včetně navýšení cílových částek).

Z dat AČSS vyplývá, že letos bude tento počet překonán. „Předpokládáme, že v letošním roce prolomí počet nově uzavřených obchodů hranici půl milionu smluv. Rostoucí trend potvrzují čísla za první pololetí. Je vidět, že lidé si chtějí spořit a mít po ruce finanční prostředky, které by mohli využít na bydlení,“ doplnil Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

(redakčne upraveno)