Zmapováno: Stavební spoření zhodnotí úspory ročně o více než 3,6 %

Spořit prostřednictvím stavebního spoření se vyplácí. Jako jeden z mála spořicích produktů dokáže porazit inflaci. Nové smlouvy zhodnotí úspory o 3,6 až 3,8 % ročně. Státní příspěvek totiž významně vylepší zhodnocení vkladů a úrok, který připíší stavební spořitelny, se již pohybuje ve výši 1,2 až 1,5 %.

Vklady jsou přitom pojištěny až do výše 100 tisíc eur, tedy v přepočtu 2,6 milionu korun. Na rozdíl od investování, tak střadatel nemůže tratit. Není proto překvapením, že je tato forma spoření opět v kurzu a počty nově uzavřených smluv narůstají. Podle vyjádření tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého se dá letos očekávat, že počty uzavřených smluv včetně navýšení cílové částky překonají hranici půl milionu. Loni bylo přitom uzavřeno více než 486 tisíc smluv.

Podmínkou pro získání státní podpory je však spořit minimálně po dobu šesti let a naspořené peníze během této doby nevybírat. Když peníze vyberete dříve, o státní podporu přijdete.

Předností stavebního spoření je i to, že se dá založit také dětem a postupně jim vytvářet finanční rezervu pro vstup do dospělosti. Další výhodou je, že na „stavebko“ můžete odkládat peníze pravidelně měsíčním vkladem, ale i nepravidelně, a to bez poplatku a sankce. Pokud však chcete za letošek získat maximální státní příspěvek, musíte do konce roku vložit na stavební spoření nejméně 20 tisíc korun. Stát totiž majiteli stavebního spoření přispěje ročně deset procent z jeho vkladů v daném roce, maximálně ale 2 000 korun.

Stavební spoření je možné předplatit i dopředu a dosáhnout na zajímavý roční výnos přes tři procenta. Výnosnost stavebního spoření se dá dnes zvýšit až na úroveň 3,6 až 3,8 % ročně tím, že využijete některou ze zvýhodněných nabídek stavebních spořitelen.

Akce spočívají v tom, že můžete získat úrokový bonus pro vyšší zhodnocení vkladů, odpuštění poplatku za uzavření smlouvy, nebo finanční prémii. Řada stálých akcí je zacílena i na děti a mladé lidi, kteří mohou získat ještě lepší zhodnocení vkladů.

(zkráceno)