Kam s penězi…

Týdeník Květy 11. 6. 2015 – Kam s penězi, když jsou úrokové sazby tak nízko? Mohou za to doslova extrémní politiky centrálních bank. Ačkoli Evropa doufá, že už má krizi za sebou, není tomu tak. Tak třeba nastavení úrokových sazeb ECB je nižší než před krizí a banky jsou dokonce penalizovány za ukládání peněz u ECB!

To, čemu se odborně říká kvantitativní uvolňování, není nic jiného než tisk peněz. Důsledkem této politiky je, že střadatel, který se necítí na spekulace s akciemi nebo dluhopisy, má stále méně možností, jak peníze zhodnotit. A i kdyby se někdo na spekulace cítil, není na to právě teď vhodná chvíle, když jsou jejich ceny zjevně přehřáté. Jaké bezpečné možnosti má tedy střadatel?
První jakžtakž rozumnou možností jsou spořicí účty. Jejich průměrné roční zhodnocení při investování 1 milionu Kč na 24 měsíců dosahuje 0,57 %. Výhodou je navíc to, že vklady je možné kdykoli vybírat bez sankcí.
Ještě o něco vyšší výnos nabízejí termínované vklady. Podmínkou je však dlouhodobé vázání vkladů. Průměrné roční zhodnocení při investování 1 milionu Kč na 24 měsíců dosahuje 0,87 %.
Roční výnos je tak v průměru pouze o 0,3 procentního bodu vyšší než u spořicích účtů. A dá se sázet na jejich další snížení.
Pokud člověk hledá zhodnocení nad rámec inflace, což je jaksi logický požadavek, měl by se poohlédnout ještě jinde. Pokud chce bezpečí, může vsadit na nemovitosti. Domácí nemovitosti krizi celkem obstojně přestály – na rozdíl od řady dalších zemí.
Loni se už ceny bytů opět nadechly a přidaly necelá 3 %. Rostly i ceny pozemků – od začátku roku 2010 povyrostly o víc než 18 %. Zkrátka nemovitosti se ukazují být mimořádně stabilním uchovatelem hodnot, má to ale jedno ALE: Přece jen jejich ceny nejsou pojištěné, ani nejsou zrovna moc likvidní – na rozdíl od bankovních produktů.
Ostatně ze stejného důvodu se do žebříčku superbezpečných investic nekvalifi kují ani podílové fondy. Nejen, že se na ně nevztahuje pojištění, navíc ještě předčasné vystoupení z fondu bývá spojeno se sankcemi.
A tak tu nakonec máme v hitparádě bezpečných investic nečekaného vítěze: stavební spoření.
Jde totiž o prakticky bezrizikový produkt kvůli pojištění vkladů.
Vypovědět je lze předčasně, „jen“ tím klient přijde o státní podporu. U nejvýhodnějších smluv výnos i se započtením maximalizované podpory vychází po 6 letech na 15,9 % (ročně 2,65 %). Jakkoli tedy stát dělal vše pro zadupání stavebního spoření do země, nějak se mu to nepodařilo.

Blog autorky: sichtarova.blog­.idnes.cz