Chci výhodně spořit

Stavební spoření je primárně určeno k řešení bytových potřeb, ale velmi dobře ho lze využít i jako výhradně spořicí produkt. Kromě standardního úročení můžete při splnění základních principů získat také státní příspěvek.

Rozhodně se to vyplatí, neboť stavební spoření nabízí zpravidla nadstandardní úročení, a díky státní podpoře další výnos navíc. Celkově je tak pro pravidelné drobné střadatele výrazně výhodnější než běžné bankovní produkty. Úroková sazba spoření je vám přitom ze zákona garantována minimálně po celou dobu tzv. vázací lhůty, kdy by bylo opuštění stavebního spoření ekonomicky nesmyslné.

Stavební spoření nabízí nadstandardní úročení

Maximální státní podporu 1 000 Kč ročně získáte, vložíte-li 20 000 Kč za kalendářní rok. Důležité je, aby peníze byly na vašem účtu opravdu do 31. 12. každého roku. Naspořené prostředky včetně státní podpory můžete podle zákona vybrat nejdříve po uplynutí tzv. vázací doby, tedy šesti let. To však neznamená, že smlouva o stavebním spoření po uplynutí šesti let automaticky skončí. Smlouva o stavebním spoření končí výpovědí.

Před uplynutím vázací doby nesmíte pro získání nároku na státní podporu se vklady manipulovat. Ani v tomto případě však v případě potřeby financování bytových potřeb nezůstanete bez peněz. S pomocí úvěru si můžete navýšit dostupné prostředky nebo si prakticky „sáhnout na své vklady“. S konkrétním řešením se poraďte ve své stavební spořitelně

Vámi odložené peníze do systému stavebního spoření použijí stavební spořitelny pro financování úvěrových potřeb jiných klientů. Odměnou za to, že jiným pomůžete financovat bydlení, je právě státní podpora. Stát tak spoří zdroje státního rozpočtu, které by za jiných okolností vynakládal na pokrytí základního lidského práva zejména sociálně slabých, práva bydlet.