Investujte do úspor energií - můžete vydělat velmi rychle

Můžete investovat do vlastního bydlení a vydělat přitom peníze? Ano, právě teď je nejvhodnější doba – úrokové sazby na úvěrech jsou rekordně nízké a zároveň postupně rostou ceny energií. Investovat do zateplení, výměny oken, dveří nebo instalace solárních panelů a tepelných čerpadel nebylo nikdy výhodnější.

Ukážeme vám reálné příklady investic do bydlení. Část z nich se díky výrazným úsporám drahých energií prakticky okamžitě stala ziskovými. Jednoduše řečeno, od prvního měsíce zaplatil majitel méně na splátce úvěru, než získat díky úspoře energie na vytápění. Když mluvíme o úvěru, máme na mysli úvěry od stavebních spořitelen, které vám půjčí na jakoukoliv investici do energetických ús­por.

Jak je to možné? Umožňují to tři základní faktory:

  1. Ceny energií rostou. Před dvaceti lety stál jeden kubík plynu 1,90 Kč. Letos začínají ceny dodavatelů běžně na 18 Kč. Podobné je to s elektřinou a dalšími zdroji energie pro topení.
  2. Stát nabízí různé druhy podpor, které výrazně zlevňují investice do bydlení. Hlavním programem je nyní dotační program Nová zelená úsporám. Aktuální informace jsou na www.novazelenausporam.cz. V příkladech, které jsme pro vás zpracovali, je podpora z tohoto programu obvykle kolem 1/3 investice.
  3. Peníze na celou investici si můžete půjčit u stavebních spořitelen za nejnižší sazby v historii. Příklady uvedené ve sborníku jsme počítali pro úroky 3,9 %. Využili jsme k tomu kalkulátor na www.stavebky.cz, který počítá i se všemi poplatky. Tím pádem poskytuje úplnou informaci o nákladech úvěru.

Například tzv. Baťův domek je příklad nemovitosti, u které lze velmi efektivně snížit spotřebu energie na vytápění. V našem příkladu č. 3 se povedlo uspořit více, než činila splátka úvěru u stavební spořitelny hned od prvního měsíce.

Takový příklad je však spíše unikátnější – pokud máte opravdu starý dům, který zatím neprošel výměnou oken či zateplením, pak máte šanci uspořit hodně. Náš příklad č. 13 ukazuje návratnost investice do 14 let. Majitel však využil dotačního programu Nová zelená úsporám a díky tomu od prvního měsíce ušetřil více, než činila splátka úvěru od stavební spořitelny.

Další příklady si můžete prohlédnout v PDF publikaci, která je ke stažení na konci této stránky.

Obálka Příklad číslo 10 - úspory bytový dům

Ke stažení: