Stavební spoření a dotace Zelená úsporám jdou spojit!

Deset miliard v letošním roce, dalších patnáct ve dvou letech následujících – všechny určené pro ekologické investice, zateplování, instalaci solárních panelů nebo výměnu kotlů. To je dotační program Zelená úsporám. Zeptali jsme se Michala Uryče, který má v rámci Státního fondu životního prostředí na starosti komunikaci programu, jestli lze dotace kombinovat se stavebním spořením. 


Kdo vlastně spustil tento program?

Je to aktivita Ministerstva životního prostředí, především exministra Martina Bursíka. Státní fond životního prostředí má za úkol administraci programu. To není jednoduché, protože jen letos se má rozdělit deset miliard korun, do roku 2013 dalších patnáct miliard.

Pro koho je to určeno – omezeno?

Především pro vlastníky rodinných domů – ti mohou žádat ve všech třech částech programu. Určité omezení existuje v případě bytových domů, kde nelze žádat na zateplení, ale lze žádat na dotaci pro výměnu topení. Důvod je jednoduchý: bytové domy jsou zvýhodněny například programem Panel.

Z čeho je program Zelená úsporám financován?

Z prodeje emisních povolenek. Česká republika vypouští méně škodlivých emisí, než nám nařizuje tzv. Kjótský protokol. Díky tomu můžeme prodat poukázky těm zemím, které naopak chtějí a zatím musí produkovat více, než je dovoleno. Exministru Bursíkovi se podařilo prodat naše povolenky Japonsku. Vtip je v tom, že všechny peníze jdou na další snížení emisí. Dá se tedy objektivně říct, že program Zelená úsporám je dobrou investicí i do budoucna.

Na co všechno lze žádat dotaci z programu Zelená úsporám? 

Program podporuje investice ve třech oblastech. První je zateplování, jehož výsledkem musí být snížení nákladů na topení. Druhou oblastí je podpora novostaveb v pasivním ekologickém standardu. Třetí pak využití obnovitelných zdrojů energie na vytápění či ohřev vody. Můžete si zažádat například o podporu instalace kotle na biomasu nebo solárních panelů.

Lze dostat dotaci, i když lidé financují investice stavebním spořením? 

Určitě, rozhoduje projekt, splnění kritérií, nikoliv financování. Jinými slovy, pokud například stavíte dům v pasivním standardu, můžete si na něj půjčit u stavební spořitelny. Dotace může sloužit jako podpora, abyste úvěr dostali.

Co je k tomu potřeba?

V zásadě musíte pouze vyplnit žádost se všemi náležitostmi. Vše je vymyšleno tak, aby práci s formulářem mohl zvládnout sám. Něco jiného je ale samotná investice – tam musíte využít služeb odborníků, protože laik nemá šanci spočítat úspory při zateplení apod. Náklady jsou však velmi nízké v porovnání s výší dotace, kterou můžete získat.

Kolik lze tedy získat?

Podporovaných oblastí je tolik, že mohu uvést jen příklady. Pokud provedete dílčí zateplení domu o podlahové ploše 120 metrů čtverečních, vyměníte okna, zateplíte fasádu a střechu, pak máte nárok na 102 tisíce korun. Celková investice samozřejmě bude vyšší, ale musíte si uvědomit, že díky zateplení šetříte rok co rok na vytápění. Modelové příklady a řadu dalších informací naleznete přímo na stránkách programu, www.zelenausporam.cz.

Navíc vám i na takové dílčí investice mohou půjčit stavební spořitelny?

Od konce května by se do programu mělo zapojit několik bankovních domů. Mezi nimi jsou i stavební spořitelny nebo skupiny, jejichž jsou členy. Tyto instituce budou program také administrovat – znamená to, že budou mít všechny informace k tomu, aby mohly žadatelům poskytnout například zvýhodněný úvěr. Investice však můžete financovat z jakýchkoliv zdrojů, samozřejmě i vlastních.

Které solární panely program podporuje?

Program nepodporuje pořízení fotovoltaických panelů. Platí totiž základní teze, že program je zaměřen na podporu úspor energie, nikoliv pro podnikání. Tím pádem podporuje solární panely, které umožní ohřev vody, nikoliv prodej vyrobené elektřiny do distribuční sítě.  

Podobné je to u úvěrů poskytovaných stavebními spořitelnami. Laicky řečeno, co se vejde na střechu, slouží k vlastní potřebě bydlení, co pokryje louku, je podnikatelská aktivita. Není přitom rozhodující, do jaké sítě je proud dodáván, to je spíše technologické řešení.

Předpokládám, že úvěr lze od stavební spořitelny dostat pouze v případě, když investice podporuje vlastní potřeby bydlení. Všechny investice, které jsou podporovány v programu Zelená úsporám, si žadatelé mohou půjčit u stavebních spořitelen – pokud tedy mají stavební spoření.

Pokud ho nemají, mohou si jej samozřejmě založit. O přesných podmínkách úvěrů je vhodné se informovat přímo u jednotlivých stavebních spořitelen. 

Za rozhovor děkuje
Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen