Vojtěch Lukáš pro E15: Zpřístupněme úvěry na studium

Poslanecká sněmovna by dnes měla schvalovat ve třetím čtení návrh, který by umožnil klientům stavebních spořitelen půjčit si peníze nejen na bydlení, ale i na vzdělání pro sebe nebo své děti. Celý navrhovaný systém je vyzkoušený v Rakousku, kde se na něm shodly všechny strany politického spektra. Nejde tedy o žádný experiment. V Česku se však z této novely stalo dost silné politikum. Její prosazení odmítá současná vládnoucí koalice. Je to škoda. 

Školné dnes

Stát stavební spoření významně podporuje. Mimo jiné také díky tomu se může plně opřít o stabilní a funkční systém, který v loňském roce poskytl více než dvě třetiny všech úvěrů na bydlení, měřeno jejich počtem.

Levicoví politici mohou být rádi, neboť spoření, respektive také možný úvěr na studium pomůže sociálně slabším občanům. Ve stejné logice by ovšem měli být spokojeni i politici pravicoví. Spoření, včetně toho stavebního, učí lidi obezřetně plánovat své budoucí výdaje – nejen na statky, jako je bydlení, ale také třeba na vzdělání.

Je přitom podružné, zda bude v Česku zavedeno školné, nebo ne. V řadě škol, které jsou plnohodnotnou součástí vzdělávacího systému, se za studium musí platit už dnes. Proč lidem neumožnit svobodnou volbu, proč jim neumožnit financovat studium úvěrem od stavební spořitelny?

Příliv klientů nebude

Zmíněná novela zákona o stavebním spoření v žádném případě nemá ambice vyřešit komplexní problém financování studia, školství, nebo vůbec jakkoli zasahovat do připravované koncepce ministerstva školství. Nabízí však možnost využít průběžně volné prostředky stavebních spořitelen k účelu, který je stejně žádoucí jako zabezpečení odpovídajícího bydlení.

Samozřejmě, taková možnost nahrává i samotným stavebním spořitelnám – půjčí více prostředků. Pro stát, pro ministerstvo financí, to zase znamená zvýšení efektivity poskytované státní podpory. Slýcháme obavy, že kvůli rozšíření účelovosti úvěru stanovené zákonem o vzdělání dojde k významnému zvýšení počtu klientů stavebních spořitelen, což by znamenalo ve svém důsledku zvýšení výdajů na státní podporu. Tyto obavy však nejsou opodstatněné.

V systému je již nyní zapojeno více než pět milionů klientů. Jejich počet víceméně stagnuje – smlouvu o stavebním spoření už najdeme prakticky v každé rodině. Stejně tak není reálné, že úvěry na studium budou masivně zneužívány – způsob a princip poskytování a kontrola těchto úvěrů bude stejná, jako je tomu u stávajících úvěrů od stavebních spořitelen.

Podaná ruka

V Rakousku se počet úvěrů poskytnutých na studium počítá ve stovkách ročně. Výdaje státního rozpočtu na stavební spoření v Česku rok od roku klesají, daňové multiplikační efekty z poskytovaných úvěrů naopak znatelně rostou. A možné zneužití úvěrů si prostě musejí pohlídat jednotlivé spořitelny stejně, jako to dělají nyní při poskytování úvěrů na bydlení.

Ze strany stavebních spořitelen je pozitivní reakce na poslanecký návrh nabídnutou rukou. Snaží se reagovat na zájem svých současných klientů. Podle našeho průzkumu by tři čtvrtiny z nich možnost poskytnutí úvěru na studium přivítaly.

O autorovi| Vojtěch Lukáš, Autor je předsedou Asociace českých stavebních spořitelen