Vše, co jste kdy chtěli vědět o stavebním spoření

Stavební spoření v otázkách a odpovědích

23.1.2008 Hos­podářské noviny

Kdo může uzavřít stavební spoření?

Každý, nejenom jednotlivec, ale například i firma. Účastník spoření nemusí mít ani 18 let. Za děti mohou na jejich jméno smlouvu uzavřít třeba jejich rodiče nebo prarodiče. Státní podporu, která je pro většinu lidí rozhodující, ovšem může získat pouze občan České republiky nebo Evropské unie s trvalým bydlištěm na území Česka a přiděleným rodným číslem. Smluv o stavebním spoření může mít člověk na své jméno několik, ovšem jen na jednu získá státní podporu.

K čemu slouží stavební spoření?

Tento produkt je díky dosud existující státní finanční podpoře a osvobození úrokových výnosů od daní jednou z nejvýhodnějších možností ukládání peněz. Po uplynutí takzvané vázací doby v délce pěti nebo šesti let, od které se odvíjí přiznání státní podpory, mohou být úspory použity na jakýkoliv účel, nejen na bydlení. V případě, že si vkladatel potřebuje vzít úvěr na bydlení, má možnost o něj spořitelnu požádat. Většinou jej dostane výhodněji než u hypoték.

Podle čeho si vybrat typ spoření?

Pokud se chystáte koupit, stavět či rekonstruovat nemovitost, doporučují odborníci vybrat si takový tarif, který umožňuje čerpat úvěr s nízkou úrokovou sazbou. Jestliže vlastní bydlení ani rekonstrukci neplánujete, vyberte tarif s úročením vkladů okolo dvou procent a případnými dalšími úrokovými zvýhodněními, které některé spořitelny ke spoření přidávají. Při výběru typu spoření byste se také měli zaměřit na výši poplatků za vedení spoření, za poskytnutí a vedení úvěru.

Jaká je výše státní podpory?

Činí 15 procent vložených peněz, maximální výše je ale tři tisíce korun ročně. Na tuto podporu je nutné uložit alespoň 20 tisíc korun za rok. Pro její přiznání musí být peníze připsány na účet k 31. prosinci.

Je možné dělat změny ve smlouvě?

Ano, klient může v průběhu stavebního spoření změnit cílovou částku. Kromě toho má možnost podle nabídky stavební spořitelny měnit také různé varianty spoření.

Za jakých podmínek lze změnit cílovou částku?

Můžete ji buď snížit, nebo zvýšit. V prvním případě většina spořitelen neúčtuje poplatek. Některé však mají v obchodních podmínkách, že mohou po klientovi požadovat 0,5 procenta z cílové částky. Při zvýšení cílové částky musí klient počítat s tím, že zaplatí poplatek stanovený spořitelnou. Většinou pohybuje mezi 0,9 až 1,8 procenta z rozdílu mezi původní a navýšenou částkou. Povolení zvýšení cílové částky může spořitelna podmínit přechodem na jiný tarif či odebráním připsaných úroků.

Je možné vypovědět smlouvu?

Ano, kdykoli. V případě, že je to po uplynutí vázací doby, dostane klient od spořitelny všechny své peníze včetně státní podpory. Při výpovědi před uplynutím této doby ztratí připsanou státní podporu a stavební spořitelna mu účtuje poplatek dle platného ceníku. Nyní je okolo 0,5 procenta z cílové částky.

Kdy lze získat úvěr ze spoření?

Tehdy, má-li klient naspořeno 40 procent cílové částky. Od spořitelny pak může dostat úvěr ve výši zbývajících 60 procent. Pro jeho přidělení je ovšem nutné spořit nejméně dva roky. Kromě toho je možné od stavební spořitelny získat i takzvaný překlenovací úvěr. A to i bez počátečního vkladu, hned po uzavření smlouvy o stavebním spoření, nebo při kratší době spoření, než jsou požadované dva roky. Po získání překlenovacího úvěru splácí klient pouze úrok z úvěru a dále spoří na svůj účet stavebního spoření. Má-li na něm už 40 procent cílové částky a peníze ukládá nejméně po dva roky, překlenovací úvěr se změní na ?řádný? úvěr ze stavebního spoření s nižšími úroky.

Co se stane, když účastník zemře?

Smlouva přechází na manžela, případně na dalšího dědice. Pokud je jich víc a nedohodnou se, kdo ji zdědí, smlouva zaniká a dědicové získávají uspořenou částku. Pokud dědic ve smlouvě pokračuje, neplatí za převod. Také neztrácí nárok na státní podporu.