Barometr obliby spoření: Češi utíkají před inflací ke zlatu

Praha 2. září 2021 – Perspektiva inflace a s tím spojená obava ze znehodnocení úspor už druhé čtvrtletí za sebou dělá z drahých kovů v očích Čechů ten nejbezpečnější přístav pro jejich úspory. Vyplývá to z Barometru obliby spoření za třetí čtvrtletí letošního roku. Teprve potřetí v jeho šestileté historii tak zlato přeskočilo dlouhodobého favorita Čechů pro spoření – stavebko.

Celkově poklesl Barometr obliby spoření o 3,4 procentního bodu na hodnotu 36 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím jde o výrazný pokles, nejvyšší v historii Barometru, navíc už třetí v řadě. Je to signál, že Češi začínají být ve vztahu k úsporám rezervovanější.

„Vývoj Barometru jasně signalizuje, že Češi začínají mít vinou rostoucí inflace obavy o své úspory. Preference drahých kovů, které ve třetím čtvrtletí dosáhly 54% oblíbenosti, svědčí o tom, že lidé hledají formu investice, která má v jejich očích trvalou hodnotu. Jde o učebnicové chování v nejistých dobách,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavebko, které dlouhodobě vedlo v preferencích spoření, se ve třetím čtvrtletí umístilo těsně na druhém místě – se ztrátou dvou procentních bodů za drahými kovy získalo 52 %. I při současném růstu inflace stále nabízí zhodnocení, které udrží cenu peněz, a je tak stále nejoblíbenější a nejbezpečnějším finančním produktem pro dlouhodobé uložení peněz.





Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou.
(IBRS, srpen 2021, N=1000; statistická chyba: max. 2,6 %)

Při investicích jsme opatrní

Češi obecně dávají přednost konzervativnějším formám uložení peněz – to potvrzují i výsledky Barometru obliby spoření za třetí čtvrtletí, kde se třetím nejpreferovanějším produktem stalo penzijní spoření (48 %) následované spořicími konty (39 %).

„Barometr dlouhodobě ukazuje, že Češi jsou ve vztahu ke svým úsporám zvyklí sázet spíše na jistotu a srozumitelnost. Investice na kapitálovém trhu velká část z nich příliš nevyhledává. A pokud se již na něm rozhodnou zhodnotit své peníze, volí spíše obezřetnější cestu podílových fondů než přímé investice na burze,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Podílové fondy se dlouhodobě udržují přibližně uprostřed mezi sledovanými investičními možnostmi Barometru a ve třetím čtvrtletí se umístily na 5. místě s 34 %. Až za fondy skončily přímé investice do akcií či obligací (33 %) a životní pojištění (rovněž 33 %). Role životního pojištění je však primárně v jeho rizikové části, a proto nepřekvapí jeho poměrně nízká preference jako spořicího produktu.

Ve druhém čtvrtletí se v Barometru obliby spoření poprvé objevily kryptoměny, nicméně byly málo oblíbenou formou uložení peněz. Tyto velmi nejisté investice většině Čechů k srdci příliš nepřirostly a ve třetím čtvrtletí skončily s 23 % na chvostu Barometru. Dokonce zaznamenaly největší propad v porovnání s druhým čtvrtletím – a to o plných devět procentních bodů. Tak velká ztráta důvěry českých střadatelů nepostihla žádný z nástrojů uložení peněz, které Barometr sleduje. Je to dáno celosvětovým propadem na trhu kryptoměn, ale i skandály s napadáním účtů investorů.



Tisková zpráva ke stažení (formát PDF)
Animace bez zvýraznění stavebního spoření (GIF)
Obrázek bez zvýraznění stavebního spoření (PNG)