Barometr obliby spoření: spořicí účty poprvé v čele
Výsledky Barometru obliby spoření za první čtvrtletí letošního roku potvrzují návrat důvěry ve spoření, inflaci navzdory. Průměrná důvěra opět vzrostla, tentokráte o destinu procentního bodu. Barometru poprvé vévodí spořicí konta.
Důvěra Čechů ve spořicí a investiční finanční produkty za poslední čtvrtletí napatrně posílila. Podle měření Barometru obliby spoření o desetinu procenntího bodu na 34,7 %. Leader několka posledních období, drahé kovy, zaznamenal největší pokles obliby, konrétně o 4 procentní body. S 51% oblíbeností mu však stále patří druhá příčka.
I přes opětovný nárůst v posledním kvartálu je hodnota Barometru relativně nízko – na třetí nejnižší úrovni od roku 2016, kdy ho začala Asociace českých stavebních spořitelen sledovat.
Růst obliby spořicích účtů
Největší nárůst obliby zaznamenaly v prvním kvartálu letošního roku spořicí konta a podílové fondy. Růst nominálních úrokových sazeb a možnost mít kdykoliv peníze k dispozici stojí s velkou pravděpodobností za tím, že se spořicí účty posunuly podle mínění Čechů až na stupěň nejvyšší.
Na třetí příčku Barometru se dostalo penzijní spoření. Mohou za tím stát obavy o budoucnost a snaha zajistit se na stáří po diskusích o možnosti prodloužení věku odchodu do důchodu z poslední doby. Zde je dobré připomenout, že Barometr měří atraktivitu daného spořicího produktu v očích Čechů bez ohledu na to, zda tento produkt využívají. Zájem o penzijní spoření v Barometru tedy nemusí nutně odrážet reálný příliv peněz do penzijních fondů.
Jedním z hlavních témat spojených se spořicími produkty je nepochybně diskuse o možných změnách ve státní podpoře stavebního spoření. Tato nejistota se podepsala na poklesu stavebního spoření na páté místo Barometru.
Souvislost zájmu o stavební spoření a státní podpory ukázal i nedávný výzkum Ipsos. Pokud by totiž byla státní podpora poskytována v současné výši, měla by podle tohoto výzkumu o sjednání stavebního spoření zájem téměř polovina populace (49 %), bez státní podpory pak pouze 16 % lidí.

Bez
ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou
z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za
obzvláště zajímavou.
(IBRS, únor 2021, N=1000; statistická chyba: max. 2,6 %)